DAKAR. Politická kríza v Gambii sa zhoršuje. Deň pred skončením funkčného obdobia prezidenta Yahyu Jammeha, odhlasovali poslanci jeho predĺženie o tri mesiace.
Jeho nástupca a víťaz decembrových prezidentských volieb Adama Barrow však sľúbil, že úrad prevezme bez ohľadu na to, či Jammeh odíde alebo nie.
Chce prevziať úrad
"Naša budúcnosť začína zajtra," napísal v stredu na Twitteri novozvolený prezident Barrow. Dodal, že jeho priaznivci sa zapísali do histórie, keď ho 19. decembra 2016 zvolili za prezidenta.
Barrow, ktorý sa z bezpečnostných dôvodov v súčasnosti zdržiava v susednom Senegale, trvá na tom, že bude vo štvrtok slávnostne uvedený do funkcie.
Špekuluje sa o tom, že by jeho inaugurácia mohla prebehnúť na gambijskom veľvyslanectve v Senegale.

Hrozí intervencia
Okolité africké krajiny sú odhodlané na prípadnú vojenskú intervenciu, ak sa Jammeh odmietne vzdať moci.
Armádny veliteľ Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) Seydou Maiga Mboro vyhlásil, že "všetky jednotky sú už na svojom mieste" a očakávajú odstúpenie gambijského prezidenta.
Varoval, že ak sa politická kríza v Gambii nevyrieši, príde o polnoci na rad vojenská sila.
Očití svedkovia v Senegale medzitým potvrdili, že k hraniciam Gambie postupujú vojaci. Podľa médií do senegalskej metropoly Dakar začalo prúdiť vojenské vybavenie z Nigérie.

Turisti opúšťajú krajinu
S prehlbujúcou sa krízou v Gambii už viac ako 1000 prevažne britských a holandských turistov začalo túto malú západoafrickú krajinu opúšťať prostredníctvom špeciálnych charterových letov.
Yahya Jammeh, ktorý v Gambii vládne ako prezident viac než dve desaťročia, v utorok vyhlásil v krajine trojmesačný výnimočný stav.
Ak Jammeh 19. januára, keď sa mu končí mandát, neodstúpi a neumožní inauguráciu novozvoleného prezidenta, je trojica západoafrických krajín (Nigéria, Sierra Leone, Libéria) pripravená zasiahnuť v Gambii vojensky.