WASHINGTON, BRATISLAVA. Ľudia už pre nich neboli ľuďmi, nevážili si ich život. Hovorili o nich len ako o mŕtvych bastardoch a gratulovali si navzájom k tomu, že ich boli schopní zabíjať v takých veľkých množstvách.
Americký vojak Bradley Manning sa v armádnom rebríčku nikdy nevyšplhal príliš vysoko, keď však pred vojenským tribunálom v roku 2013 hovoril tieto slová, otriasli Spojenými štátmi aj svetom a z Manninga sa stávala celosvetová celebrita.
Súd na jeho argumenty, prečo zverejnil stovky tisíc prísne tajných alebo len neverejných dokumentov, neprihliadol. Za dovtedy najväčší únik v histórii americkej armády dostal Manning takmer najvyšší možný 35-ročný trest väzenia. Vo väzení Bradley Manning podstúpil zmenu pohlavia a od roku 2013 oficiálne vystupuje ako žena Chelsea Manningová.

Kolobeh úzkosti
Napokon si však odsedí len sedem rokov. Končiaci americký prezident Barack Obama v utorok len tri dni pred odchodom z Bieleho domu Manningovej skrátil trest a na slobodu sa tak dostane už 17. mája.
Kto je táto vojačka, ktorá riskovala vlastný život preto, aby ukázala verejnosti prešľapy amerických vojakov v Iraku, Afganistane, ale aj obyčajné klebety diplomatov? Podľa väčšiny vysoko postavených republikánov zradkyňa. Podľa jej obhajcov naopak hrdinka.
A podľa nej samotnej človek, ktorý nikdy nechcel ublížiť Spojeným štátom. „Žijem v kolobehu úzkosti, hnevu, beznádeje, straty a depresie. Nemôžem sa sústrediť. Neviem spať a pokúsila som sa vziať si život,“ napísala nedávno pre New York Times.

Rozvrátená rodina a zmätený chlapec
Bradley Manning nemal príliš šťastné detstvo. Keď bol tínedžer, jeho rodičia sa rozviedli a s matkou sa presťahoval do jej rodného Walesu. O pár rokov neskôr sa vrátil do Ameriky k otcovi a jeho novej manželke, ktorú však nenávidel až tak, že jedného dňa na ňu údajne vytiahol nôž.
Incident riešila aj polícia, Manninga však vtedy z ničoho neobvinili a tvrdil, že macocha ho vyhodila z domu len preto, že bol gay.
Už onedlho Manning nastúpil do armády, hoci vojenský dril sa mu protivil. Ešte viac sa mu však hnusili praktiky amerických vojakov v Iraku, kam ho nakrátko vyslali. Slovami z úvodu opísal zverejnené video, na ktorom americké letectvo páli na civilistov v domnienke, že ide o vojakov.
Nebol klasickým vojakom, videl sa v hackeroch, rád programoval a stal sa tak analytikom spravodajskej služby.
Zlomový moment v Manningovom živote nastal v roku 2009, keď bol svedkom toho, ako skorumpovaná iracká polícia s americkým požehnaním zajala pätnástich miestnych obyvateľov, ktorí šírili protivládnu literatúru.
„Nechcel o tom ani počuť,“ opísal Manning reakciu svojho veliteľa, keď mu o incidente porozprával. „Zrazu som bol namočený do niečoho, s čím som nechcel mať nič spoločné,“ povedal Manning neskôr.
“Premiér Fico je v rukách pochybných biznismenov Juraja Širokého a Vladimíra Poóra.
„