ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Začínal ako vojak, neskôr sa vypracoval na jedného z najznámejších talianskych politikov, pre väčšinu Európanov je však Antonio Tajani absolútne neznámou postavou.
Dokonca aj pre novinárov - keď jeho fotografiu hľadali v servise agentúry Associated Press, našli iba archívne snímky. Aj to len zopár.
Tvrdý konzervatívec a člen Európskej ľudovej strany Tajani sa v utorok stal jedným z troch najvplyvnejších politikov Európskej únie. Europoslanci si ho podľa očakávania zvolili za svojho nového šéfa po tom, ako sa Nemcovi a socialistovi Martinovi Schulzovi skončilo druhé a posledné dvaapolročné funkčné obdobie.

Berlusconiho tvár, uši aj ústa
Tajani bude podľa Lisabonskej zmluvy, prezývanej euroústava, formálne prvým mužom Európy, v praxi bude však trojkou hneď za predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Práve Juncker bol dlhé roky jeho hlavnou spojkou, keďže Tajani je stále jedným zo 14 viceprezidentov komisie. Tajani je však v domovskom Taliansku známy skôr spojením s kontroverzným premiérom Silviom Berlusconim.
Dnes 63-ročný politik bol ešte v polovici 90. rokov zakladateľom strany Forza Italia, ktorá pod Berlusconiho vedením ako prvá tak trochu predznamenala to, čo sa neskôr malo diať aj v iných európskych krajinách. Nástup populistov, miliardárov a demagógov v politike.
Berlusconi bol vlastne prvý „neštandardný“ úspešný európsky politik a Tajani bol v tých časoch nielen jeho ústami (ako poradca), ale najmä tvárou – ako jeho hovorca. V rovnakom čase sa stal aj europoslancom a bol ním dlhých 12 rokov.