LONDÝN. Britská premiérka Theresa Mayová predstavila v prejave svoj plán odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
Globálna Británia
Potvrdila tak odchod z jednotného európskeho trhu, Británia tiež nemá záujem o čiastočné členstvo v EÚ ani iné riešenie, na základe ktorého by bola "napoly dnu a napoly von".
"Akou krajinou chceme byť? Ja chcem aby krajina bolo silnejšia, akou kedy bola," vyhlásila v úvode Mayová.
Mayová uistila, že si neželá rozpad EÚ, ale naopak jej úspech. „Opúšťame Európsku úniu, nie Európu,“ povedala.
Zároveň vyhlásila, že chce silnú Britániu, ktorá bude mať globálny rozmer a ktorá bude s EÚ úzko spolupracovať. Británia túži po úplne novom partnerstve, ktoré bude rešpektovať odlišnosť ostrovnej krajiny a jej nové ašpirácie.

Nechcú si vyberať odrobinky
Británia sa po vystúpení z EÚ nebude usilovať o členstvo v jednotnom európskom trhu, aj keď chce dosiahnuť čo najväčší prístup k nemu. Bude s Úniou rokovať o dohode o voľnom obchode a nebude prispievať do rozpočtu EÚ, uviedla Mayová. Podľa vlastných slov vníma s "otvorenou mysľou" možnosť novej dohody o colnej únii.
Británia nemá podľa Mayovej v úmysle prijať model použitý v prípade iných krajín a nechce si vyberať odrobinky z členstva v EÚ.
Plánuje tiež odstúpiť zo Súdneho dvora EÚ aj z ďalších únijných štruktúr.
Chce zabrániť ničivému pádu z útesu
Spojené kráľovstvo ostane "dobrým priateľom a susedom" Európskej únie a jej občania budú v tejto krajine aj po brexite "naďalej vítaní". Británia na druhej strane prevezme kontrolu nad tým, koľko ľudí bude môcť prísť z EÚ na jej územie, no Mayovej vláda chce garantovať práva občanov EÚ v Británii "čo najskôr", ako to bude možné.
Na oficiálnych dvojročných rokovaniach o brexite by sa Británia okrem toho mohla snažiť o to, aby proces vystúpenia prebehol postupne, po fázach, čo by zabránilo "ničivému pádu z útesu". Počas tohto procesu Spojené kráľovstvo zaradí európske zákony a smernice do svojej legislatívy, aby sa zaistila kontinuita a zabránilo neistote.
Vyzvala pritom k jednote Britov, ktorí v minulom júnovom referende hlasovali za brexit pomerom 52 ku 48 percentám hlasov. Brexit je podľa Mayovej príležitosť mať silnú, otvorenejšiu, tolerantnejšiu a bezpečnú "globálnu Britániu".
Mayová tiež potvrdila, že britský parlament dostane možnosť hlasovať o konečnom riešení procesu brexitu, keď budú rokovania o ňom zavŕšené.
Predseda Európskej rady Donald Tusk Mayovej prejav označil za realistický. "Je to smutný proces, surrealistické obdobie, ale aspoň oveľa realistickejší oznam o brexite," uviedol Tusk na svojom účte na Twitteri po vystúpení Mayovej.
SNS: Treba dokázať, že sa oplatí ostať
Európska únia musí teraz ukázať, že vydrží. Tým, ktorí svojou politikou presvedčili, že bude lepšie, ak Veľká Británia odíde, treba dokázať, že opak je pravdou, že sa oplatí ostať. Nesmie sa im oplatiť odísť.
Uviedla to SNS vo vyjadrení, ktoré poskytla hovorkyňa Júlia Kollárová v reakcii na dnešné vystúpenie britskej premiérky Theresy Mayovej.
V Moste-Híd si myslia, že Veľká Británia by sa po rozhodnutí pre tzv. tvrdý brexit nemala stať naším súperom alebo nepriateľom. Vyjadrenie poskytla hovorkyňa Klára Debnár
"Mali by sme robiť všetko pre to, aby sme naďalej dokázali dobre spolupracovať, keďže stále zostávame členmi Severoatlantickej aliancie, v ktorej Británia zohráva veľmi dôležitú rolu. Zachovanie dobrých euroatlantických vzťahov považujeme za kľúčové pre stabilitu Slovenska, ale aj celej Európskej únie," napísala v stanovisku strany jej hovorkyňa Klára Debnár.