BRUSEL. Priority zahraničnej politiky Európskej únie v prvom polroku 2017, situácia v Sýrii a izraelsko-palestínsky blízkovýchodný mierový proces boli v pondelok hlavnými témami prvého tohoročného zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.
Podľa jeho slov ministri nepovažujú nadchádzajúce obdobie za jednoduché, vzhľadom na nástup novej americkej administratívy, ktorá má mnohé návrhy nevyhovujúce európskym pozíciám, a tiež vzhľadom na tohtoročné voľby v niektorých krajinách EÚ.
Musia byť jednotní
Lajčák upozornil, že Európania si musia v tejto situácii zachovať jednotnú pozíciu, ak chcú, aby EÚ bola silným globálnym hráčom.
Situácia v Sýrii bola predmetom rokovaní ministrov už piaty mesiac po sebe. Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová totiž trvá na tom, aby Sýria - vzhľadom na tamojší dynamický vývoj - bola na pracovnom stole každý mesiac.
"EÚ bude aj naďalej angažovaná v Sýrii, hlavne prostredníctvom humanitárnej pomoci. Vzniká Iniciatíva EÚ pre Sýriu, ktorá by mala byť predstavená v najbližších mesiacoch, do jari," uviedol Lajčák so spresnením, že Brusel bude klásť dôraz na mierový proces.
V rámci humanitárnej pomoci EÚ prispelo svojou čiastkou aj Slovensko, keď v decembri vyslalo kamión s humanitárnou pomocou za takmer 130-tisíc eur, ktorý už medzičasom dorazil na miesto určenia.
Politici na Balkáne si musia dať pozor na reči
V súvislosti s novým prípadom napätia medzi Srbskom a Kosovom Lajčák uviedol, že politická situácia na Balkáne je pod povrchom iná, ako sa javí navonok.
Krajiny tohto regiónu podľa neho smerujú k integrácii do EÚ, ale pod povrchom zostáva veľa napätia a nevyjasnených otázok z minulosti.
"Treba sa vyhýbať krokom alebo aktivitám, o ktorých vieme, že vyvolajú negatívnu reakciu druhej strany. A už vôbec nesiahať po rétorike, kde sa hovorí o konflikte a nedajbože o vojne a vysielaní vojakov. Lebo v priestore Balkánu tieto slová majú oveľa väčšiu váhu ako napríklad v našich zemepisných šírkach," upozornil Lajčák.
Zároveň vyzval všetkých regionálnych politikov na západnom Balkáne, aby zvažovali dôsledky svojich slov a činov a aby sa vyhli aktivitám, pri ktorých je jasné, že majú tendenciu zhoršiť situáciu v tomto regióne.
S odkazom na napätie medzi Srbskom a Kosovom Lajčák pripomenul, že existuje dobrá platforma na dialóg, ktorá sa uskutočňuje v Bruseli pod dohľadom Európskej komisie. Práve na tomto fóre by sa malo diskutovať o všetkých témach a riešiť ich, domnieva sa slovenský minister.