HANOJ. Šéf americkej diplomacie John Kerry počas sobotnej návštevy Vietnamu zavítal do miest v delte rieky Mekong, kde ako poručík amerického vojnového námorníctva takmer pred pol storočím bojoval.
Stretol sa tam s bývalým nepriateľom z komunistických partizánskych jednotiek Vietkong. Niekdajší nepriatelia, teraz sedemdesiatnici, si srdečne potriasli rukami. Návšteva Vietnamu je súčasťou turné, v rámci ktorého sa Kerry lúči pred odchodom z úradu.
Kerry vo Vietname
Bývalý partizán Vo Ban Tam, ktorý sa teraz živí lovom kreviet, si podrobne pamätá na 28. február 1969, kedy skrížil cestu poručíkovi Kerrymu. Partizánska jednotka chystala pascu na strážny čln, ktorému Kerry velil. Cieľom bolo prilákať plavidlo na dostrel ručného protitankového granátometu.
Prepad sa ale nepodaril. Kerry nechal priraziť čln k brehu a zo svojej automatickej útočnej pušky M-16 zastrelil strelca z granátometu, čím zachránil svoju posádku. Za čin bol neskôr vyznamenaný.
Zabitý partizán sa volal Ba Thanh a mal dvadsaťštyri rokov, zaspomínal Vo Ban Tam. "Bol to skvelý vojak," citovala ho agentúra AFP.
"Ako partizáni sme nikdy neboli tam, kde ste na nás útočili," pripomenul Vo Ban Tam hrdo svojmu návštevníkovi. "Som šťastný, že sme obaja nažive," odpovedal mu Kerry, ktorý si z vietnamskej vojny okrem medaily za statočnosť odniesol aj tri vyznamenania za zranenie.
Kerryho nasadenie vo Vietname sa stalo predmetom trpkých polemík v roku 2004, keď tento demokratický politik prehral súboj o Biely dom s Georgeom Bushom mladším. Kerryho protivníci ho obviňovali z klamstva a zo zrady, tvrdili, že vo februári 1969 zabil maloletého. Ukázalo sa, že išlo o nepravdivé tvrdenia.

Vietnamská vojna
Po návrate z vietnamskej vojny Kerry ako protivojnový aktivista presviedčal americký Senát, že Spojené štáty nemajú vo Vietname čo robiť.
"Väčšina ľudí ani nechápe rozdiel medzi komunizmom a demokraciou. Chcú len pestovať ryžu bez toho, aby sa nechali rozstrieľať z vrtuľníkov a napalm nespálil ich dediny," vyhlásil vtedy a svoju reč ukončil slávnu vetou: "Ako môžete od niekoho žiadať, aby posledný, kto zomrie vo Vietname, zomrel kvôli chybe? "
V hlásaní nenásilného pacifizmu Kerry pokračoval v 70. rokoch, než sa stal na 28 rokov senátorom, kandidátom na prezidenta a nakoniec ministrom zahraničia. Po štyroch rokoch stále pripomínal skúsenosť s porážkou Američanov vo Vietname a usiloval sa o zlepšenie vzťahov medzi oboma krajinami.
"Naozaj musíme analyzovať a pochopiť, čo sa skrýva za heslami," zveril sa teraz novinárom, ktorí ho sprevádzali do delty Mekongu.
Sám seba popisoval ako optimistu, ktorý "skôr vidí pohár poloplný než poloprázdny". Pred niekoľkými dňami sa ale tiež zveril, ako hlboko ho trápi americká bezmocnosť v Sýrii a neúspech pri riešení konfliktov na Blízkom východe.