ATÉNY, BRATISLAVA. Najprv to bol sneh, teploty aj desať stupňov pod bodom mrazu. A potom mrznúci dážď. Grécko prekvapila neobvykle studená zima, no pre utečencov, ktorí v krajine uviazli, to znamená existenčné ohrozenie.
Videá, ktoré dávajú na sociálne siete utečenci z gréckych ostrovov, ukazujú ľudí, ktorí prežívajú v malých stanoch a tie sa prepadávajú pod ťarchou snehu. Za silného sneženia čakajú v rade na záchody alebo sprchu. Brodia sa mrznúcim blatom.
Utečenci na ostrove Lesbos nemajú ani ohrievače. „Pozrite sa, aj takto musia ľudia žiť,“ hovorí po francúzsky na jednom z videí jeden z utečencov.
„Tieto rodiny platia vysokú cenu za európsky cynizmus a hanebnú dohodu s Tureckom,“ uviedol vo vyhlásení Clement Perrin, šéf misie Lekárov bez hraníc v Grécku.
Nemajú kam ísť
Tieto tábory totiž vznikli na jar minulého roka. Európa vtedy s Tureckom uzavrela dohodu o vracaní utečencov, ktorí sa dostali na grécke ostrovy, no tá sa netýkala tých, ktorí v Grécku už boli.
“Ak sa pozriete dnu, vidíte len dym. Práve som sa snažil umyť si ruky v studenej vode, ale stále sú špinavé. Nemôžem si vyčistiť ani oblečenie. Už mesiac som sa nemal kde osprchovať.
„
A tak v krajine uviazlo asi 50-tisíc utečencov, ktorí nemohli ísť ďalej do Európy, lebo sa uzavrela balkánska cesta.
Úrady vtedy dúfali, že ide len o dočasné riešenie a že krajiny si utečencov postupne preberú. Začínala sa jar, na zimu myslel málokto, dovtedy mala byť situácia uzavretá.
Krajiny si však utečencov berú len veľmi neochotne a desaťtisíce ľudí v Grécku ostávajú. Často v malých stanoch, niekde pod holým nebom. V kombinácii s krutou zimou vznikla nová krízová situácia.
„Je to neudržateľné,“ citujú New York Times hovorcu komisára OSN pre utečencov Rolanda Schoenbauera. Potvrdil, že dostáva z Grécka správy o riziku zdravotných problémov súvisiacich s chladom a vlhkosťou. „Ukazuje to, čo sa stane, keď sa snažíte do táborov natlačiť priveľa ľudí,“ hovorí.

Nebezpečenstvo na cestách
Kritická situácia nie je len na ostrovoch, ale aj na pevnine, najmä na severe krajiny. „Gréci nie sú pripravení na takúto zimu, cesty sú v katastrofálnom stave, neodhrnuté,“ hovorí pre SME Katarína Zollerová, koordinátorka projektu Vysokej školy svätej Alžbety, ktorá má kliniky v táboroch v Alexandrii a Verii.