WASHINGTON, BRATISLAVA. Už o päť rokov bude stáť medzinárodný poriadok na iných základoch ako v súčasnosti. Americkí spravodajcovia vo svojej predpovedi síce priamo nemenujú nastupujúceho prezidenta Donalda Trumpa, no ich odhady sú založené práve na krokoch, ktoré sa od miliardára v pozícii najmocnejšieho muža sveta očakávajú.
„Či už je to dobré, alebo zlé, končí sa globálna dominancia Spojených štátov, ktorá sa začala ešte po druhej svetovej vojne,“ píše v predpovediach Výbor pre národné spravodajstvo, ktorý spadá pod úrad riaditeľa tajných služieb.
Nekončí sa len pozícia Spojených štátov ako jedinej superveľmoci, ale aj základy, na ktorých bolo toto zriadenie postavené, pravidlá ako ochrana ľudských práv alebo sila inštitúcií ako Svetová obchodná organizácia, píše magazín Atlantic.
Regionálne mocnosti chcú viac
Aj Trump otvorene spochybňuje medzinárodné obchodné dohody a v rokovaniach s inými štátmi nechce rozprávať o ľudských právach, ale uzatvárať pragmatické dohody. Ústup z pozície superveľmoci však nie je jeho otvoreným cieľom. Tvrdí, že napríklad Rusko bude viac rešpektovať jeho ako odchádzajúcu administratívu Baracka Obamu.
Autori správy napríklad predpovedajú, že na začiatku 20. rokov tohto tisícročia si Čína, Rusko či Irán uvedomia, že Američania sa sťahujú zo sveta najmä pre rozhádanú domácu politickú scénu a problémy s financiami. Tieto regionálne mocnosti potom začnú čoraz aktívnejšie ovplyvňovať krajiny vo svojom susedstve.
Čína by napríklad vlastné problémy so životným prostredím mohla riešiť tak, že by začala umelo meniť toky riek, čo by ovplyvnilo susedné krajiny.
Tento scenár vrcholí v roku 2028 vojnou medzi Indiou a Pakistanom a prvým použitím jadrovej zbrane v konflikte od roku 1945. Práve táto tragédia by mala dotlačiť štáty sveta, aby začali znova spolupracovať.
Do roku 2035 bude podľa spravodajcov, ktorí správu zostavili na základe ciest do 36 štátov sveta a rozhovorov s viacerými vládnymi aj nezávislými odborníkmi, rásť hrozba terorizmu. V najbližších rokoch sa vraj bude stupňovať napätie medzi šiitskymi a sunnitskými moslimami.
Sivá agresia
Vojny nebudú klasické, čoraz častejšie sa budú využívať postupy ako kyberútoky alebo snaha rozvrátiť spoločnosť či vládu v nepriateľských štátoch. „Takáto sivá agresia síce ostáva mimo rozmerov klasickej vojny, no znejasňuje hranicu medzi vojnou a mierom a pri nesprávnom pochopení môže mať vážne dôsledky,“ píšu autori správy.
V tomto prostredí sa bude dariť populistom, ktorí budú ohrozovať liberálnu demokraciu.
Spravodajcovia podobné správy vydávajú od roku 1997, situáciu v roku 2015 predpovedali v roku 2000. Správne odhadli, že autoratitívne Rusko sa bude snažiť získať späť vplyv v bývalých sovietskych republikách, že Blízky východ bude mať problémy s terorizmom, demografickými tlakmi, sociálnymi nepokojmi a náboženským extrémizmom.
Nesprávne však očakávali, že Palestínčania dostanú vlastný štát, Irak sa dostane k jadrovým zbraniam a Európska únia bude oveľa integrovanejšia ako dovtedy.
Zajtrajšok ako dnešok
Vtedajšia predpoveď však vznikla rok pred útokom na dvojičky a pred vojnami v Iraku a v Afganistane, ktoré zásadne zmenili politickú situáciu vo svete.
„Keď robíme takéto predpovede, môžeme si pomýliť nedávne dramatické udalosti s dôležitejšími trendmi,“ hovorí pre Atlantic šéf výboru pre národné spravodajstvo Gregory Treverton. „Ľudia prirodzene očakávajú, že zajtrajšok sa bude podobať na dnešok. To je väčšinou najistejšia stávka na budúcnosť, no len dovtedy, kým to prestane platiť.“