RÍM. Roberto Di Legami, ktorý ešte v utorok informoval o zadržaní dvoch osôb podozrivých z nezákonného získavania materiálov súvisiacich so známymi politikmi a podnikateľmi a ktorý bol zodpovedný za vyšetrovanie prípadov internetovej kriminality, už nie je vo funkcii.
Podľa slov vedúceho predstaviteľa talianskej polície Franca Gabrielliho, ktorý ho odvolal z funkcie, mal predmetný prípad podceniť a zanedbať komunikáciu.
Podozriví z ilegálnej činnosti
V podozrení z ilegálneho ukladania dôverných informácií o inštitúciách a politických stranách na serveri zhabanom v USA sa ocitli medzičasom zadržaný 45-ročný inžinier a jeho sestra, osobnosti známe vo finančných kruhoch v Ríme, avšak žijúce v Londýne.
Obaja čelia obvineniu z krádeže štátneho tajomstva a z hackerstva.
Terčom ich záujmu mali byť okrem iných bývalí talianski premiéri Matteo Renzi a Mario Monti, šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi, najvyšší predstaviteľ talianskej daňovej polície Saverio Capolupo, bankár Fabrizio Saccomanni či vatikánsky minister kultúry, kardinál Gianfranco Ravasi.
Ako vyplýva zo zaistených dokumentov, hakeri sa ilegálne dostali k 18 000 e-mailovým schránkam. Celkove tak monitorovali život viac ako 20 000 ľudí.
Obvinenia popreli
Obaja zadržaní, ktorí však všetky obvinenia pri dnešnom výsluchu popreli, mali začať s nezákonnými aktivitami ešte v roku 2012 a pokračovať v nich najmenej do augusta 2016.
Zatiaľ nie je jasné, či mali v úmysle vydierať spomínané osobnosti prostredníctvom získaných informácií. Hoci tomu indície nenasvedčujú, potenciálne zámery obvinenej dvojice sa stali predmetom vyšetrovania.
Zadržaný muž argumentoval tým, že informácie o prominentoch, nie však dôverné, zhromažďoval zo služobných dôvodov. Podľa vyšetrovateľov ich využil pre firmu Westland Securities, ktorú riadil, pričom sám vyvinul použitý softvér.
Talianska opozícia v reakcii na tento škandál požaduje od vlády schválenie prísnejších zákonov o ochrane súkromia.