CHARLESTON, BRATISLAVA. Tridsaťjedenročný reverend Clementa Pinckney, rešpektovaný senátor v štáte Južná Karolína, mal za sebou dlhý deň. V Charlestone sa v rámci kampane stretol aj s Hillary Clintonovou, a keď v miestnom kostole jednej z najstarších černošských protestantských cirkví čítal Bibliu, bolo už krátko pred zotmením.
Hneď vedľa Pinckneyho v ten júnový podvečer 2015 sedel aj 21-ročný blonďavý mladík Dylann Roof. Keď reverend začal analyzovať Nový zákon, Roof sa s ním najskôr začal hádať, potom mu však došla trpezlivosť a zo svojej ľadvinky vytiahol nabitú pištoľ rakúskej značky Glock.
Okrem Pinckneyho v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd postrieľal ďalších ôsmich veriacich, všetko Afroameričanov. Spomedzi ľudí, ktorých zasiahli Roofove guľky, prežil len jediný človek.

Teraz urobia to isté jemu
Roofovi v utorok porota v Južnej Karolíne za deväťnásobnú vraždu udelila trest smrti. Niektorí pozostalí po obetiach s ním nesúhlasia a odvolávajú sa pritom na vlastnú vieru.
Nepatrí však medzi nich Melvin Graham, ktorého sestra sa stala takisto jednou z Roofových obetí. „Vybral si deň, hodinu aj chvíľu, keď moja sestra zomrie. Teraz niekto urobí to isté jemu,“ cituje Grahamovu emotívnu výpoveď USA Today.
“Musel som to urobiť. Znásilňujete naše ženy a kradnete nám krajinu. Musíte odísť.
„
Roof: Musel som to urobiť
O Roofovej vine nemá v Spojených štátoch nik pochybnosti. Nielen preto, že sa k vraždám priznal, usvedčuje ho aj video z kamery umiestnenej pri vchode do kostola. Zachytáva chvíle, keď Roof s pištoľou skrytou v ľadvinke vchádza do kostola aj to, ako ju už má v ruke a vychádza von. Roof svoj čin navyše odmietol oľutovať.
Američania sa teraz sporia najmä o tom, či bol Roof len pomätený mladík, terorista, alebo rasista. Väčšina médií sa prikláňa k poslednej možnosti – a dokazujú to aj Roofove výpovede.
„Musel som to urobiť,“ vyhlásil neskôr. „Znásilňujete naše ženy a kradnete nám krajinu. Musíte odísť.“
V čase, keď po celom svete prebieha debata ako zabrániť šíreniu falošných správ, ale aj rasistických a xenofóbnych ideológií, najmä na internete, je Roofov príbeh varovaním.
Ako sa z obyčajného psychicky zdravého mladíka stal rasista ochotný vraždiť len preto, že nenávidí černochov? Odpoveďou môže byť podľa niektorých internet.
