WASHINGTON, BRATISLAVA. Nástup Donalda Trumpa na americkú politicku scénu nebola náhoda. Novembrové prezidentské voľby vyhral aj vďaka tomu, že ho ruská vláda päť rokov „kultivovala, podporovala a pomáhala mu“.
S dokumentmi v tomto zmysle prišiel desať dní pred Trumpovou inauguráciou web Buzfeed News. Rusi vraj priamo spolupracovali s Trumpovými ľuďmi a zozbierali naňho kompromitujúce materiály, ktorými ho môžu vydierať, takže majú zaručené, že ich nebude kritizovať. Využili pri tom Trumpove „osobné obsesie a perverznosť“.
Aj samotný web však priznáva, že dokumenty sú „neoverené a pravdepodobne neoveriteľné“.

Financované súpermi
K dokumentom sa dostali viaceré médiá, ešte v decembri ich FBI odovzdal aj americký republikánsky senátor John McCain. Ich základom je vyšetrovanie bývalého príslušníka britskej tajnej služby MI6, ktorý pôsobil v 90. rokoch v Rusku a teraz pôsobí ako súkromný detektív. V ruskom prostredí má tak stále dobré kontakty.
Jeho doterajšiu prácu považujú americké tajné služby za dôveryhodnú. Spočiatku si ho najali Trumpovi republikánski súperi v primárkach, tvrdia viaceré zdroje CNN . Keď sa už Trump stal nominantom Republikánskej strany, ďalšie vyšetrovanie financovali ľudia z okolia jeho súperky Hillary Clintonovej.
Minulý týždeň zhrnutie týchto dokumentov tajné služby ukázali Trumpovi aj odchádzajúcemu prezidentovi Barackovi Obamovi. A keď o tom informovala CNN, v Buzzfeed News sa rozhodli zverejniť všetky materiály.
„Američania teraz dostanú možnosť urobiť si sami názor o obvineniach budúceho prezidenta, ktoré sa objavujú v najvyšších kruhoch americkej politiky,“ zdôvodnil web svoje rozhodnutie. Dokumenty pritom mal napríklad aj britský Guardian či iné veľké médiá, no keďže sa nedajú overiť, nezverejnili ich.
“Aj Donald Trump si zaslúži, aby k nemu novinári boli féroví.
„
Poradca v Moskve
Správa z júna 2016 hovorí, že Trump odmietol ponuku Kremľa podieľať sa ako realitný magnát na výstavbe športovísk na budúcoročný svetový šampionát vo futbale v Rusku, ale „on aj okruh jeho blízkych spolupracovníkov pravidelne prijímali spravodajské informácie z Kremľa, okrem iného aj o demokratoch a ďalších politických oponentoch“.
Správy, ku ktorým sa dostala FBI, opisujú, ako Rusi zbierali kompromitujúce informácie na Trumpa v roku 2013, keď bol v krajine ako organizátor súťaže Miss World.
Píše aj o tom, ako sa Trumpov poradca Carter Page minulý rok stretával s ľuďmi z okolia ruského prezidenta Vladimira Putina a práve prostredníctvom neho budúceho prezidenta varovali, že Moskva má naňho kompromitujúce materiály.
Mesiac po Trumpovom víťazstve bol Page v Moskve opäť a rokoval s miestnymi „lídrami v biznise a myslení“. Obvinenia, že Rusi ovplyvňovali americké voľby, vtedy označil za „honbu na čarodejnice“, aj keď to potvrdili ruské tajné služby.
Rusi sa ozvali prakticky okamžite. „Kremeľ nemá kompromitujúce informácie o Trumpovi, je to výmysel,“ uviedol v stredu hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Dodal, že ruská vláda vo všeobecnosti podobné informácie nezbiera.
Trump najprv nereagoval, no potom na twitteri všetko poprel. „Falošné správy, absolútna politická honba na čarodejnice,“ napísal. Vysvetľovať to bude môcť už v stredu večer, keď usporiada svoju prvú tlačovú konferenciu od leta.
Vtedy vyzval Putina, aby pokračoval v hackovaní e-mailov Demokratickej strany a jeho vtedajšej súperky Hillary Clintonovej.
Loading
...
Mali to zverejniť?
Zverejnenie dokumentov však vyvolalo diskusiu aj o tom, kedy je správne zverejniť teoreticky neoveriteľné informácie. Bežne to robí napríklad web WikiLeaks, no od seriózneho média, za ktoré sám seba považuje aj BuzzFeed News, je to neobvyklé.
„Aj Donald Trump si zaslúži, aby k nemu novinári boli féroví,“ napísal na twitteri David Corn, šéf washingtonskej redakcie týždenníka Mother Jones. Ten ešte v októbri informoval o existencii spravodajských informácií od „bývalého západného tajného“, no o ich obsahu nenapísal nič.
Kritický bol aj investigatívny novinár USA Today Brad Heath. „Tu máte informácie, ktoré môžu alebo nemusia byť pravdivé, bez dôkazov, sami sa rozhodnite, či je to pravé. Takto žurnalistika nefunguje,“ napísal na twitteri.
