WASHINGTON, BRATISLAVA. Američania na to používajú trochu archaické a pre obyčajných ľudí nezrozumiteľné slovo nepotizmus, zjednodušene rodinkárstvo.
Je to praktika, pri ktorej mocní ľudia využívajú svoj vplyv na to, aby uprednostňovali svojich príbuzných a priateľov v prijímaní do zamestnania.
Tento výraz sa už začína používať pri rodiacej sa vláde budúceho prezidenta Donalda Trumpa. Tá vznikne 20. januára, keď sa miliardár ujme funkcie, a hlavným poradcom prezidenta sa stane jeho zať Jared Kushner.
Len 36-ročného milionára s nulovými skúsenosťami v politike na túto pozíciu podľa kritikov kvalifikuje jeho kľúčová vlastnosť – je manželom Ivanky Trumpovej, dcéry nového prezidenta.
Jared Kushner (36)
- Je vnukom poľských židov, ktorí prežili holokaust.
- Vyrastal v New Jersey, jeho otec Charles bol realitným magnátom. Neskôr ho uväznili za daňové podvody a korupciu.
- Charlesa Kushnera obžaloval vtedajší prokurátor Chris Christie, neskorší republikánsky súper Donalda Trumpa v primárkach. Christie mal byť súčasťou Trumpovho najužšieho tímu.
- Jared Kushner okrem realít investoval aj do médií, vydáva známy denník New York Observer.
- V roku 2009 si vzal za manželku Ivanku Trumpovú, dcéru Donalda Trumpa.Telo stĺpčeka.
Zakazuje mu to zákon?
Kushner má byť zamestnancom Bieleho domu, nie členom vlády.
Bude však prezidentovi nablízku a zaradí sa do trojky najmocnejších mužov súčasnej administratívy, ktorej súčasťou budú aj šéf Trumpovho úradu Reince Priebus a jeho hlavný stratég Stephen Bannon.
Rodinkárstvo americkým prezidentom zakazuje zákon z roku 1967, ktorý Kongres prijal ešte v reakcii na Johna Fitzgeralda Kennedyho. Právnici sa dodnes sporia, koho presne sa týka.
Jamie Gorelick, ktorý pôsobil ako zástupca generálneho prokurátora ešte za prezidenta Billa Clintona, v tom problém nevidí. Dnes je Kushnerovým právnym poradcom.
„Prebuduje svoj biznis a vzdá sa svojich podielov v realitách predtým, ako prijme túto vysokú pozíciu,“ cituje ho portál verejnoprávnej stanice NPR.
Nie je to však prvý prípad v histórii, keď museli prezidenti verejnosti vysvetľovať zamestnávanie členov vlastnej rodiny.
S podobnou dilemou bojovali Franklin Delano Roosevelt, George W. Bush, Bill Clinton, ale najmä John Fitzgerald Kennedy, ktorý bol inšpiráciou pre zákon o zákaze rodinkárstva.

Záhadná Anna Rooseveltová
Podľa historika Douga Weada, bývalého poradcu Bushovcov, pracovalo v Bielom dome celkovo šestnásť potomkov amerických prezidentov.