MOSKVA. Rusko zrejme patrí medzi päticu krajín s najvyspelejšími kybernetickými jednotkami, ktoré sa špecializujú na počítačovú bezpečnosť pre armádne či výzvednej účely.
Uviedol to v utorok ruský denník Kommersant, ktorý sa odvoláva na poznatky ruskej spoločnosti Zecurion Analytics.
V počte hackerov vedú Američania
Najsilnejšou armádou vo virtuálnom priestore podľa jej odhadu disponujú Spojené štáty, ktoré na bojovanie v počítačových sieťach ročne vynakladajú okolo sedem miliárd dolárov a zamestnávajú približne 9000 hackerov.
Po Spojených štátoch podľa Zecurionu nasledujú Čína, Británia a Južná Kórea.
Pri Rusku sa firma zdržala odhadu, podľa Kommersantu ale Moskva na tieto ciele ročne vynakladá asi 300 miliónov dolárov a má v kybernetických jednotkách asi 1000 ľudí.
Kommersant pripustil, že tvrdenie analytikov Zecurionu iní experti spochybňujú.
Je vraj veľkou záhadou, ako spočítali, že zo 6000 pracovníkov britskej spravodajskej služby GCHQ "sa práve dvetisíc zaoberá počítačovými útokmi", uviedol Valentin Krochin zo spoločnosti Solar Security.

Súčasť civilnej rozviedky
Upozornil tiež, že počítačová špionáž patrí do sféry pôsobnosti civilnej rozviedky, ktorá nemôže využívať vojenské rozpočty. Ani "kybernetické veliteľstvo" či personál starajúci sa o armádne počítačovej siete nemožno podľa neho automaticky pokladať za "vojenských hackerov".
Najvyspelejšími kybernetickými jednotkami podľa tohto experta disponuje Južná Kórea, Izrael, Irán a Estónsko.
Žiaduce je ale rozlišovať medzi ochranou počítačových sietí a útokmi na ne, ku ktorým sa žiadny štát nehlási.

Nárast napätia v kyberpriestore
Pozornosť v kyberpriestore upútal momentálne hlavne rast napätia medzi Ruskom a Spojenými štátmi, keď Washington obvinil Moskvu, že ovplyvnila americkej prezidentské voľby s cieľom dopomôcť Donald Trump k víťazstvu.
Podľa amerických úradov k tomu malo poslúžiť aj vlámania hackerov do počítačov Demokratickej strany, odkiaľ ukradli dokumenty diskreditujúce Trumpovu súperku Hillary Clintonovú.
Pokyn k tejto kampani podľa odtajnenej časti správy amerických spravodajských služieb dal ruský prezident Vladimir Putin.
Spojené štáty v tejto súvislosti koncom minulého roka prijali proti Rusku sankcie, ktoré sa vzťahujú aj na ruskú tajnú službu FSB a vojenskú rozviedku GRU. Súčasne vyhostili 35 ruských diplomatov. Rusko americké obvinenia odmieta.