WASHINGTON, BRATISLAVA. Za osem rokov sa nezmenil len on sám, ale spolu s ním celá krajina a dokonca aj doba. Barackovi Obamovi od inaugurácie spred ôsmich rokov pribudli šediny a keď bude v utorok prednášať svoj prejav v domovskom Chicagu, bude sa prvý raz vysielať v 360-stupňovom videu.
Bude to jeho posledný verejný príhovor k obyvateľom predtým, ako do Bieleho domu definitívne zasadne Donald Trump. Muž, ktorého Obama len pred polrokom označil za niekoho, kto „nie je hodný funkcie prezidenta“.
O čom bude Obama hovoriť, zatiaľ nechcel prezradiť, sám to vraj presne podľa agentúry AP nevie. „Rozmýšľam nad tým ako nad šancou, aby som vám vyjadril vďaku za túto úžasnú cestu.“
Všeobecne sa predpokladá, že bude brániť najmä jeden zo svojich najväčších výdobytkov – kontroverznú reformu Obamacare, ktorá miliónom Američanov garantuje zdravotné poistenie.
“Mal by vymenovať budúce príležitosti, ale aj hrozby.
„
Lúčili sa Washington, Truman aj Bush
Obama sa pokúsi nadviazať na rozlúčkové prejavy svojich predchodcov. Týmto spôsobom sa však s Američanmi nelúčil každý prezident, Obama bude len štrnástym.
Tradíciu začal prvý americký prezident George Washington, ktorý v roku 1796 oznámil, že už sa nebude uchádzať o znovuzvolenie.
Harry Truman zase v roku 1953 obhajoval zhodenie jadrovej bomby nad Japonskom a naznačil, že svet sa musí pripraviť na studenú vojnu, keď správne predpovedal: „História si moje funkčné obdobie zapamätá ako roky, keď studená vojna začala zatieňovať naše životy.“
Pamätný bol aj príhovor Dwighta Eisenhowera, ktorý tri dni pred opustením Bieleho domu v roku 1961 varoval pred pretekmi v zbrojení s vtedajším Sovietskym zväzom.
Keď v januári 2009 po ôsmich rokoch z Bieleho domu odchádzal George W. Bush, bol jedným z vôbec najnepopulárnejších prezidentov histórie. Medzi historikmi neskôr dostal ešte horšie známky. Ako priemerného ho v roku 2006 v prieskume medzi odborníkmi označilo 11 percent z nich, ako takmer skvelého päť percent a ako skvelého len dve percentá.

Vo chvíľach, keď sa v poslednom prejave Bush lúčil s Američanmi, však bol k Obamovi veľkorysý, aj keď obaja pochádzali z konkurenčných strán. „Je to chvíľa nádeje a hrdosti na našu celú krajinu,“ povedal o zvolení prvého Afroameričana za prezidenta.
Bush mladší sa však v poslednom prejave nevyhol najmä téme vlastnej nepopulárnosti. „Nemusíte súhlasiť s niektorými mojimi ťažkými rozhodnutiami, ale dúfam, že súhlasíte aspoň s tým, že som sa pokúšal robiť ťažké rozhodnutia.“

Američania mu stále veria
Obamov prípad to ani zďaleka nie je.