Moskva 9. mája (TASR) Po ranných prípravách, keď sa do centra Moskvy začali presúvať príslušníci jednotlivých druhov vojsk ruských ozbrojených síl, sa úderom desiatej hodiny na Červenom námestí začala slávnostná vojenská prehliadka pri príležitosti 60. výročia víťazstva nad fašizmom. Približne štvrť hodiny pred jej začiatkom sa na oblohe objavilo dlho očakávané slnko.
Na úvod námestím prepochodovala vojenská hliadka s historicky cennou červenou zástavou víťazstva, ktorú sovietski vojaci pred 60 rokmi vyvesili nad berlínskym Reichstagom. Hlásenie od veliteľa prehliadky Ivana Jefremova prijal minister obrany Sergej Ivanov, ktorého auto sa potom pristavilo pri všetkých jednotkách, aby pozdravil ich príslušníkov.
Ivanov potom podal hlásenie Putinovi, ktorý sa veteránom, účastníkom prehliadky a hosťom z takmer 60 krajín sveta z tribúny zakrývajúcej mauzóleum Vladimira Iľjiča Lenina prihovoril ako hlavný veliteľ ruských ozbrojených síl. Na tribúne bol aj Putinov predchodca v úrade Boris Jeľcin.
Putin v prejave prisľúbil, že Rusko si vždy bude ctiť pamiatku tých, ktorí bojovali za slobodu na fronte alebo v tyle. Pripomenul, že vojna zasiahla 61 štátov sveta a životy vyše 80 percent obyvateľov Zeme. Pripomenul víťazstvá Červenej armády vo veľkých bitkách v Stalingrade alebo na Kurskom oblúku, ale upozornil: Nikdy sme nedelili víťazstvo na naše a cudzie a vždy si budeme pamätať pomoc spojencov," ako aj nemeckých i talianskych antifašistov.
Sovietsky zväz prišiel o desiatky miliónov svojich občanov všetkých národností ZSSR, zdôraznil Putin a na margo vzťahov medzi bývalými sovietskymi republikami dodal: Nášmu bratstvu a priateľstvu niet alternatívy." Dodal, že Rusko je pripravené na vzťahy, ktoré sú založené nielen na spoločnej minulosti, ale aj budúcnosti.
Aj v súvislosti s terorizmom Putin vyhlásil, že vojna nás naučila, že nečinnosť vedie k tragédiám svetového rozmeru." Ďalej Putin všetkým národom priznal právo samostatne si vybrať svoju cestu vývoja.
Za najcennejší zisk povojnovej Európy Putin označil zmierenie Nemecka a Ruska.
Dodal, že 9. máj vyvoláva v mnohých zložité pocity: radosť i smútok. Deň víťazstva 9. mája však podľa neho bol dňom záchrany sveta. Sláva Rusku, hurá, uzavrel prejav Putin, po čom nasledovala ruská hymna niekdajšia sovietska s novými slovami - sprevádzaná 11 delostreleckými salvami.
Prvá časť prehliadky spočívala v defilé šiestich rôt a konskej jazdy, ktoré zastupovali všetky druhy vojsk z čias Veľkej vlasteneckej vojny: pechotu, tankistov, letcov i námorníkov. Všetci boli oblečení v uniformách z roku 1943. K mladým mužom v dobových uniformách so zodpovedajúcou výzbrojou sa pridalo aj 2600 priamych účastníkov vojny, ktorí prešli námestím sediac na korbách 130 vojenských autách vyrobených podľa slávneho ZIS-5. Približne rovnaký počet veteránov sledoval prehliadku z tribún.
V prehliadke súčasnej bojovej techniky sa zúčastnilo 18 plukov ministerstva obrany, príslušníci vojsk ministerstva vnútra, Federálnej služby bezpečnosti a ministerstva pre mimoriadne situácie, ako aj poslucháči vojenských učilíšť.
Vojenská prehliadka vyvrcholila preletom bojových lietadiel ponad Červené námestie, ktoré na nebi za sebou nechali pásy bielej, červenej a modrej farby.
Po prehliadke šéfovia štátov, vlád a medzinárodných organizácií niektorí sprevádzaní manželkami - položili v Alexandrovskom sade pri kremeľskom múre po dva červené karafiáty k Hrobu neznámeho vojaka na pamiatku všetkých padlých počas druhej svetovej vojny len Sovietsky zväz v nej prišiel o najmenej 26 miliónov ľudí.
Ďalším bodom oficiálneho programu hostí osláv 60. výročia konca druhej svetovej vojny bolo spoločné fotografovanie a potom recepcia v Kremli.