DAMASK, BRATISLAVA. Pri rokovacom stole sa môže hovoriť o všetkom. Aj o výmene sýrskeho prezidenta. Bašar Asad prvýkrát naznačil, že by mohol na čele Sýrie skončiť.
Rokovania by mali byť pokračovaním dohody o prímerí z konca decembra, ktorá však zlyháva. Mali by sa uskutočniť v Kazachstane pod záštitou Turecka a Ruska. Termín zatiaľ nie je známy, rovnako ani to, kto by na nich mal zastupovať sýrsku opozíciu.
Nová ústava
„Sme pripravení rokovať o všetkom,“ povedal podľa agentúry Reuters Asad na stretnutí s francúzskymi novinármi. Na otázku, či sa teda témou rokovaní môže stať aj jeho postavenie na čele krajiny, povedal: „Áno, ale moja pozícia je naviazaná na ústavu.“
Asad sa drží pri moci na základe volieb, ktoré zorganizoval aj počas prebiehajúcej občianskej vojny a s prehľadom vyhral. Asadovský klan však vládne už viac ako štyri desaťročia, nepovoľuje žiadnu politickú opozíciu, voľby sa preto nedajú považovať za slobodné.
„Ak chcú rokovať o mojej pozícii, musia rokovať aj o novej ústave,“ naznačil diktátor, ktorý proti ľuďom, ktorí chceli v roku 2011 hovoriť o jeho pozícii, poslal armádu a vyvolal tak súčasnú vojnu s asi 400-tisíc obeťami.
Novú ústavu by podľa neho mali odobriť Sýrčania v referende a potom by si Sýrčania mali aj zvoliť prezidenta.
Zatiaľ však nemá s kým rokovať. Opozičné skupiny sú totiž po
dľa neho podporované inými krajinami ako Saudská Arábia či Katar a „o sýrskych otázkach musia rokovať Sýrčania“.
Aj skupiny bojujúce pod označením Slobodná sýrska armáda odstúpili od prímeria, lebo tvrdia, že vládne jednotky ho porušujú, najmä v oblasti Wadá Barada pri hlavnom meste Damask.

Sú tam teroristi?
Tu bojuje sýrska armáda podporovaná libanonským hnutím Hizballáh. Tvrdí, že proti nej stoja teroristi zo skupiny v minulosti známej ako Front an-Nusrá, čo bola donedávna sýrska odnož al-Káidy.
„Teroristi obsadili hlavný zdroj vody pre Damask, čím na viac ako tri týždne obrali päť miliónov ľudí o vodu,“ tvrdí Asad. „Sýrska armáda má povinnosť toto územie oslobodiť.“
Aj OSN priznáva problémy s dodávkami vody, dôvodom je potrubie, ktoré sa poškodilo pri bojoch. Neuvádza však, ktorá strana konfliktu nesie zodpovednosť.
Opozičné skupiny však popierajú, že by túto oblasť kontrolovali džihádisti.