Bratislava 8. mája (TASR) - Pri príležitosti osláv 60. výročia ukončenia druhej svetovej vojny dnes prezident Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy generálmajorovi vo výslužbe Ivanovi Schwarzovi. Ocenenie mu odovzdal za mimoriadne zásluhy v boji proti fašizmu počas vojny a zásluhy o SR.
Schwarz bol počas vojny bojovým letcom 311. československej bombardovacej perute britského Kráľovského letectva (RAF). Nalietal 1200 operačných hodín, vojnu ukončil v hodnosti nadporučíka. Po vojne bol v Československu označený za nespoľahlivého a hrozila mu perzekúcia, preto sa vrátil do Veľkej Británie, kde sa natrvalo usadil. V roku 1995 ho prezident SR vymenoval do hodnosti generálmajora.
Osemdesiatjedenročný bývalý vojak neskrýval pri preberaní radu dojatie. "Je to úžasné prekvapenie..., prijímam toto ocenenie v mene mojich kolegov, ktorí padli za vojny a tých, čo nás opustili od konca vojny," uviedol Schwarz v príhovore.
Prezident Gašparovič povedal, že vyznamenanie mu odovzdáva ako ocenenie slovenského ľudu za to, čo v najťažších časoch histórie vykonal. "Som veľmi rád, že Vám osobne môžem dať toto vyznamenanie, práve preto, že za Vaše zásluhy ste v 50-tych rokoch boli skoro ďocenenýď inou uniformou, než máte teraz na sebe. Len vďaka tomu, že ste opustili Československo, možno dnes môžeme teraz takto spolu stáť," povedal.
Rad Bieleho dvojkríža III. triedy si mal dnes prevziať aj ďalší bývalý príslušník Britského kráľovského letectva generálmajor Mikuláš Grofčík žijúci taktiež vo Veľkej Británii. Kvôli chorobe, ktorá mu zabránila prísť na Slovensko, dostane vyznamenanie dodatočne prostredníctvom Veľvyslanectva SR v Londýne.
Pri príležitosti výročia konca vojny vláda pôvodne navrhla udeliť štátne vyznamenania aj piatim účastníkom boja za oslobodenie žijúcim na Slovensku, pričom mali dostať Kríž Milana Rastislava Štefánika III. triedy. Podľa zákona o štátnych vyznamenaniach sa však toto ocenenie odovzdáva len pri príležitosti výročia vzniku SR. Vláda preto v stredu na návrh ministra obrany Juraj Lišku schválila dodatok k pôvodnému uzneseniu, podľa ktorého by mali títo veteráni dostať vyznamenania 1. januára 2006.