WASHINGTON, BRATISLAVA. Americké tajné služby v tom majú jasno – Rusko spustilo rozsiahlu kampaň na ovplyvnenie amerických prezidentských volieb, objednal si ju priamo prezident Vladimir Putin a jej cieľom bolo pomôcť republikánovi Donaldovi Trumpovi. V neobvykle jasnom zhrnutí to oznámili šéfovia CIA, FBI a všetkých amerických tajných služieb.
Ich správa, ktorú zverejnili v piatok, opisuje bezprecedentný ruský zásah do amerického demokratického procesu, kroky Moskvy predstavovali "zásadný posun v cielenosti, v úrovni aktivity aj v rozsahu týchto snáh", čo presahuje podobné akcie odhalené v minulosti.
Cieľom bolo podkopať dôveru verejnosti v americký demokraticý proces, "zahanbiť" Trumpovu súperku Hillary Clintonovú a poškodiť jej šance na víťazstvo. Postupne začalo Rusko jednoznačne uprednostňovať budúceho prezidenta Donalda Trumpa a snažilo sa umelo zvýšiť jeho šance vo voľbách.
Na Trumpovi sa im páči, že v kampani hovoril priaznivo o ruskej politike v Európe a v Sýrii. Clintonovú zas Putin stále obviňuje, že v rokoch 2011 a 2012 ešte ako ministerka zahraničných vecí podnecovala protesty proti jeho vláde.

Kto je zodpovedný?
Správa je skrátenou verziou výsledkov vyšetrovania, ktoré nariadil odchádzajúci prezident Barack Obama. Aj keď v nej nie sú podrobnosti hackerských útokov, štrnásťstranová správa vyvracia Trumpove opakované tvrdenia, že americké tajné služby nevedia určiť, kto je zodpovedný za hackerské operácie, prostredníctvom ktorých sa dostali tisíce e-mailov vedenia Demokratickej strany na verejnosť cez stránky WikiLeaks.
CIA, FBI aj riaditeľ národného spravodajstva usúdili s "veľkým presvedčením", že to boli ruské tajné služby. V kampani využívali nielen hackovanie, ale aj otvorenú propagandu cez weby vlastnené Ruskom, sociálne médiá aj trollov, ktorí mali znásobiť pocit nespokojnosti medzi americkými voličmi a vyvolať odpor proti Clintonovej. Rusko napriek tomu považovalo za nezvratné, že Clintonová voľby vyhrá. Preto sa aspoň snažilo poškodiť jej legitimitu.
Trump sa v piatok stretol s predstaviteľmi tajných služieb a po stretnutí pripustil, že by za útokmi mohlo byť Rusko, no žiadnym spôsobom nenaznačil, že by bol ochotný prijať záver, podľa ktorého sa ruské tajné služby snažili pomôcť jeho víťazstvu.
Namiesto toho vydal vyhlásenie, že Rusko, Čína aj ďalšie krajiny a skupiny sa mohli snažiť narušiť systémy demokratov a republikánov, ale "to nemalo žiadny vplyv na výsledok volieb". V rozhovore pre New York Times označil obviňovanie Ruska za "honbu na čarodejnice".
Trump tiež vyhlásil, že zasahovanie sa netýkalo volebných miestností a hlasovacích prístrojov. To súhlasí so správou tajných služieb, aj keď v nich sa píše aj to, že Rusko "získalo prístup k viacerým volebným systémom, ktoré nesúviseli so spočítavaním hlasov".
