MOSKVA, BRATISLAVA. Splnil svoj cieľ a vracia sa domov - ruská lietadlová loď Admirál Kuznecov, z ktorej pri sýrskych brehoch štartovali lietadlá, aby bombardovali okrem iného aj Aleppo.
Okrem úspechov má za sebou aj niektoré problémy. Ruská letka prišla o dva stroje, jeden MiG-29K sa zrútil pri pristávaní 13. novembra pre poruchu oboch motorov, Su-33 spadol 3. decembra z paluby lode, pretože sa pre chybu pilota pretrhli istiace reťaze.
“Úspechy sýrskych ozbrojených síl pri oslobodzovaní Aleppa vytvorili dobré podmienky na mierové riešenie konfliktu.
„
Na odsun ruského kontingentu dal príkaz prezident Ruska Vladimir Putin a začatie operácie vo štvrtok potvrdil generálny štáb ruskej armády. Podľa jeho veliteľa armádneho generála Valerija Gerasimova odpláva zo Sýrie do ruského Severomorska aj krížnik Peter Veľký a ďalšie sprievodné plavidlá Severnej flotily.
V žiadnom prípade však nejde o odsun všetkých ruských vojakov, iba o zníženie ich počtu v Sýrii, zdôraznil v piatok Gerasimov. "Úspechy sýrskych ozbrojených síl pri oslobodzovaní Aleppa vytvorili dobré podmienky na mierové riešenie konfliktu," zdôraznil generál a ako prvý pozitívny výsledok ruského pôsobenia v Sýrii uviedol dosiahnutie prímeria.
To platí od 30. decembra 2016 na celom území Sýrie, no netýka sa teroristických organizácií Islamský štát a Frontu an-Nusrá. Už 29. decembra minister obrany Ruska Sergej Šojgu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi oznámil, že situácia umožňuje obmedziť ruskú vojenskú prítomnosť v Sýrii. Prezident s tým súhlasil a vydal pokyn na čiastočný odsun ozbrojených síl späť do domovských kasární a prístavov.
Asada chránia ruské rakety
Podľa veliteľa ruskej skupiny vojsk v Sýrii generála Andreja Kartapolova sa podarilo vytvoriť v krajine spoľahlivý systém protivzdušnej obrany. Bez Rusov by vojská verné sýrskemu prezidentovi Asadovi nedokázali vybudovať taký sofistikovaný obranný systém, ktorého základom sú raketové komplexy Bastion, mobilné raketové systémy S-300 a S-400.
Niektoré ruské médiá však nehodnotia sýrsku misiu zďaleka tak úspešne, ako velenie armády. Medzi titulkami možno nájsť aj tento: "Putinovský Afganistan: čo znamenal rok vojny pre Rusko?"