WASHINGTON. Rusko, ktoré disponuje vyspelými útočnými počítačovými programami s dômyselnými funkciami, predstavuje závažnú a rastúcu hrozbu pre záujmy Spojených štátov.
Vo štvrtok to uviedli šéfovia amerických tajných služieb v spoločnom vyhlásení pre branný výbor amerického Senátu, kde hovorili o problematike kybernetickej bezpečnosti.
Tridsať kybernetických hráčov
"Rusko je plnohodnotný hráč v kybernetickom priestore, ktorý predstavuje vážnu hrozbu pre americkú vládu, vojenskú, diplomatickú a obchodnú infraštruktúru," uviedol riaditeľ spravodajských služieb USA James Clapper.
Spolu s ním na otázky senátorov odpovedali riaditeľ Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Michael Rogers a námestník ministra obrany pre tajné služby Marcel Lettre.
Tajné služby naďalej tvrdia, že hackerské útoky, ktoré zasiahli do amerických prezidentských volieb, posvätila ruská vláda. "Domnievame sa, že jedine najvyšší ruskí predstavitelia mohli povoliť krádeže a zverejnenie údajov spätých s americkými voľbami," hovorí sa vo vyhlásení.
Rusi podľa šéfov tajných služieb tiež šíria falošné správy na sociálnych sieťach a internete, aby vyvolali zmätok a pochybnosti, a tak oslabili Západ.
Ofenzívne schopnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti podľa vyhlásenia vyvíjalo ku koncu minulého roka vyše tridsať štátov. Riaditeľ Clapper počas rokovaní uviedol, že Čína pokračuje v počítačovej špionáži proti americkej vláde, jej spojencom a americkým podnikom, aj keď došlo k istému obmedzeniu týchto aktivít.
Loading
...
Trumpa nespochybnili
Moskva popiera, že by sa pokúšala ovplyvniť minuloročné americké voľby v prospech súpera demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej, ich víťaz Donald Trump tieto obvinenia taktiež spochybňuje.
Republikánsky predseda branného výboru, senátor John McCain označil ruské zásahy do prezidentských volieb za "bezprecedentný útok na našu demokraciu", ktorý by mal znepokojiť každého Američana. V úvode rokovania však pripomenul, že cieľom rokovaní vo výbore nie je spochybniť výsledok novembrových prezidentských volieb.
Clapper o údajnej ruskej operácii uviedol, že zásahy mohli mať vplyv na rozhodovanie voličov, ale nemožno ich nijako zmerať. Na McCainovu otázku, či išlo o "nepriateľský čin", odvetil, že ide o politickú otázku, na ktorú by nemali odpovedať spravodajcovia.
Loading
...
Utajená správa pre Biely dom
Clapper, ktorý riadi 17 spravodajských služieb, tiež vyhlásil, že v kybernetickom priestore zaujalo Rusko zjavne agresívnejší postoj a rozšírilo svoje počítačové špionážne operácie.
Na otázku ohľadom Trumpových kritických poznámok na adresu poznatkov spravodajských služieb Clapper odvetil, že je dôležité rozlišovať medzi zdravou skepsou a pohŕdaním spravodajskými službami.
Myslí si tiež, že nedôvera zo strany novozvoleného prezidenta spravodajským službám škodí a degraduje ich hodnotu v očiach amerických občanov.
Tajné služby vo štvrtok podľa neoficiálnych zdrojov odovzdali Bielemu domu utajenú správu o ruskom a ďalšom zahraničnom zasahovaní do amerických volieb. Trump, ktorý sa prezidentom stane 20. januára, má byť s týmito poznatkami oboznámený v piatok. Neutajená časť správy má byť podľa stanice BBC zverejnená budúci týždeň.
