WASHINGTON, BRATISLAVA. Preventívny útok, mierové rozhovory, no najmä spolupráca s Čínou. Možností, ako odvrátiť hrozbu zo Severnej Kórey, nie je príliš veľa a keď Donald Trump dňa 20. januára zasadne do Bieleho domu, už v prvých týždňoch sa bude musieť rozhodnúť, ktorú z nich bude presadzovať.
Severokórejský líder Kim Čong-un mu už na Nový rok vôbec ako prvý zahraničný líder vyslal priamy odkaz – jeho krajina svoj jadrový program nezastaví a plánuje ho posilniť.
Trump reagoval už tradične cez twitter. Jeho veta „Nikdy sa to nestane!“ však vyvolala otázku, ako to vlastne novozvolený americký prezident myslel.
„Nie je to jasné,“ komentuje to portál BBC. „Trump možno verí, že Severná Kórea nebude schopná vyvinúť potrebnú technológiu. Alebo si môže myslieť, že tamojšia vláda skolabuje. Prípadne, že americká aministratíva bude schopná presvediť Kima, aby sa vzdal svojho jadrového programu.“
Nech už to Trump myslel akokoľvek, aj podľa expertov mu už veľa možností nezostáva. A tú hlavnú – prinútiť Čínu, aby zasiahla – oslabil už v predvolebnej kampani, keď Peking niekoľkokrát obvinil, že zdiera americkú ekonomiku.
Loading
...
Experti: Bez Číny to (takmer) nepôjde
„Ak existuje nejaké riešenie, musí to byť Čína,“ cituje USA Today analytika Chrisa Hilla.
Peking je aj podľa neho dnes vlastne jediným spojencom Kimovho režimu. Hill aj preto Trumpa vyzval: ak chce pomýšľať na vyriešenie severokórejského problému, mal by si dávať väčší pozor na to, čo hovorí o Číne.