LONDÝN, BRATISLAVA. Príbeh o potopení nepotopiteľného Titanicu patrí medzi legendy 20. storočia. Smrť asi 1500 ľudí v mrazivom oceáne spôsobil náraz do ľadovca, znie odôvodnenie tragédie, ktoré sa objavilo v mnohých knihách, filmoch aj dokumentoch.
Novinár Senen Molony však v novom dokumente Titanic: Nový dôkaz, ktorý odvysielal britský Channel 4, tvrdí, že to nemusí byť také jednoduché. Ľudia na palube mohli prežiť, ak by Titanic nebol poškodený dlhým požiarom.
A presne takto to podľa Molonyho bolo. Ak by bok lode bol v poriadku, všetci pasažieri a posádka sa mohli dočkať pomoci. Zrážku z noci zo 14. na 15. apríla 1912 však prežilo len osemsto ľudí.
Zábery ako dôkaz
Podľa Molonyho v jednom zo zásobníkov uhlia dlhšie tlel oheň, z ktorého však nevychádzali plamene. Dokumentuje to aj fotografiou z prístavu, kde jasne vidno čierne značky po poškodení na mieste, kde neskôr ľadovec do trupu narazil.
Zábery podľa neho vznikli v prístave v Belfaste začiatkom apríla 1912, teda viac ako týždeň pred vyplávaním smerom do New Yorku.
Molony tvrdí, že jeho výskum naznačuje, že oheň v jednom z uhoľných skladov, ktoré boli vysoké tri poschodia, dosiahol teplotu tisíc stupňov Celzia, skrútil oceľ v prepážke, ktorá potom skrehla.
„To úplne poškodilo celú loď, čo zrýchlilo potopenie. Titanic nemohol vydržať na hladine dosť dlho na to, aby sa ľudia dočkali záchrany,“ povedal Molony pre CNN.
V dokumente Titanic označuje za „podobný Tutanchamónovej hrobke“. Zábery sú podľa neho súčasťou albumu, ktorý sa dostal do aukcie v roku 2012, sto rokov po osudnej plavbe.
Prečo zrýchľoval?
Molony sa téme Titanicu venuje už od roku 1985, keď trosky lode objavili na morskom dne v severnej časti Atlantického oceánu. Písal o jej potopení aj o osude írskych pasažierov na palube.
„Vždy ma tiež fascinovalo, prečo loď v deň zrážky zrýchľovala,“ priznal. Teraz tvrdí, že ľudia v kotolni sa snažili vyprázdniť tlejúci zásobník uhlia a jediným miestom, kam mohli uhlie dať, bol kotol. Preto loď zrýchlila.
Nie všetci však s Molonyho teóriou súhlasia. „Určite tam horelo,“ priznáva pre londýnske Times David Hill, bývalý tajomník Britskej nadácie Titanicu. „Bolo to však rozhodujúce? Podľa môjho názoru to neurobilo žiadny rozdiel.“