Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
KOLÍN, BRATISLAVA. Keď pred rokom prichádzali po Silvestri stovky až tisíce hlásení o sexuálnom obťažovaní v Kolíne, nemecká polícia si vypočula tvrdú kritiku, že nezasiahla. Po roku počúva kritiku opäť.
Z Nemecka pritom po silvestrovských oslavách hlásia „len“ 25 prípadov obťažovania, z toho sedem z Kolína. Policajtom však vyčítajú, že v Kolíne sa osobitne zamerali na mladíkov vyzerajúcich, že pochádzajú zo severnej Afriky.
Kde je hranica
Práve tí boli pred rokom najčastejšie spomínaní ako násilníci. Šéf kolínskej polície Jürgen Mathies podľa webu Politico uviedol, že jeho podriadení skontrolovali doklady stoviek mladých mužov, mnohí sa vraj správali agresívne a po policajnej kontrole sa radšej rozpŕchli.
Asi 98 percent pochádzalo zo severoafrických štátov, uviedol Mathies. A práve v tom môže byť podľa kritikov problém.
„Otázkou je, či polícia neprekročila hranice, keď skontrolovala asi tisíc ľudí a niekoľkých zadržala len preto, ako vyzerajú,“ uviedol pre Rheinische Post líderka Zelených Simone Peterová.
Nepáči sa jej ani označenie „nafri“, čo je skratka pre Severoafričanov, ktorý kolínska polícia použila na twitteri. „Je absolútne neprípustné, aby štátne orgány, akým je aj polícia, používali takéto znevažujúce výrazy,“ uviedla.
Nemalo to ísť navonok
Podľa Mathiesa je nespochybniteľné, že narástol počet trestných činov, za ktorými sú ľudia zo severnej Afriky, a museli si tak pre nich nájsť výraz. Priznáva však, že sa nemal dostať do komunikácie s verejnosťou.
K tejto téme sa na twitteri vyjadril aj nemecký komik Jan Böhmermann. „Mimochodom, aký je vlastne rozdiel medzi výrazom nafri a neger?“ napísal.