PARÍŽ, BRATISLAVA. E-mail od šéfa v sobotu doobeda alebo len „jednoduchá otázka“ v SMS správe. Pre väčšinu francúzskych zamestnancov od nového roka platí, že odpoveď počká do pondelka.
Do platnosti totiž vstúpil Zákonník práce, podľa ktorého ľudia vo firmách s viac ako 50 zamestnancami môžu bez následku odmietnuť prijať pracovné e-maily alebo správy.
Ako pes
„Zamestnanci fyzicky odídu z kancelárie, ale neopustia svoju prácu úplne,“ povedal ešte v máji pre BBC socialistický poslanec Benoit Hamon. „Ostávajú pripútaní k akejsi elektronickej vôdzke ako pes. Správy či e-maily obsadzujú život jednotlivca až do momentu, keď sa zrúti.“
Práve prehnané využívanie elektronických zariadení a fakt, že zamestnanec je pre svojho šéfa na mobile dostupný prakticky bez prestávky, podľa odborníkov spôsobuje rôzne problémy od nespavosti až po vyhorenie.
Podľa nového zákona musí každá spoločnosť s viac ako 50 zamestnancami rokovať s ich zástupcami, aby si dohodli pravidlá využívania elektronických prístrojov mimo pracovného čase. Zákon však neurčuje nijaký trest pre firmy, ktoré takzvané právo na odpojenie nedefinujú.
Niektoré veľké spoločnosti ako Volkswagen alebo Daimler v Nemecku už začali dobrovoľne prijímať opatrenia, ktoré majú zabrániť vyhoreniu zamestnancov.
Sú medzi nimi zákaz e-mailovej komunikácie po večeroch a cez víkendy, niektoré dokonca automaticky mažú správy odoslané mimo pracovného času.
Až vo Francúzsku to však bude prikázané zákonom.
Vyjasniť si práva
Štúdia, ktorú v októbri zverejnila výskumná spoločnosť Eleas ukázala, že viac ako tretina zamestnancov využíva svoje elektronické prístroje na prácu aj mimo oficiálneho pracovného času, píše agentúra AFP. Takmer 60 percent zamestnancov súhlasí s tým, aby sa vyjasnili ich práva v tejto oblasti.
Zároveň však ľudia nemôžu prísť o možnosť flexibilného pracovného času, upozorňuje Anna Coxová University of College London, ktorá sa zaoberá štúdiom rovnováhy medzi pracovným a osobným životom.
„Niektorí ľudia chcú pracovať dve hodiny večer, ale zároveň sa chcú odpojiť medzi treťou a piatou hodinou popoludní, aby vyzdvihli deti zo školy alebo navarili,“ hovorí. Ďalší sa podľa nej chcú pripojiť k e-mailu už po ceste do práce, aby získali náskok.
Navyše,v mnohých prípadoch spolupracujú s ľuďmi v iných časových pásmach a pri tom je striktné dodržiavanie pracovných hodín nemožné.
„Jednou z hlavných výhod zákona je tak to, že firmy sa budú so svojimi zamestnancami rozprávať o ich očakávaniach,“ dodáva Coxová.