VALLETTA, BRATISLAVA. Kým po skončení slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa okrem úspechov hovorí aj o škandále s predraženými zákazkami na ministerstve zahraničia, svoj malý škandál má už za sebou aj slovenský nástupca.
Malta sa v nedeľu ujala európskeho predsedníctva a na internete si začali blogeri aj čitatelia uťahovať z bilbordu, v ktorom je preklep. "Privítame lídrov európskych vlád, ministrov aj 2500 novinárov," písalo sa na bilborde pri výjazde z tunela na Malte. V anglickom slove "government", označujúcom vládu, totiž chýba písmeno n.
Podľa serveru Malta Today mnohí kritizujú aj skrátenú verziu výrazu "we will", ktorý v kontexte nevyzerá dobre.
Malta si za motto svojho predsedníctva vybrala slogan "dostaneme vás do srdca EÚ". "Možno by sme mali investovať do kontroly pravopisu pred tým, ako sa chválime, že sme v srdci niečoho," napísal podľa serveru Times of Malta jeden z čitateľov.
Bilbord už stihli po kritike nahradiť.
Loading
...
Slovenský kompromis?
Najmenší štát EÚ bude pravdepodobne po Slovensku presadzovať iný model európskych riešení. Hlavnou témou bude pre krajinu prirodzene migrácia - Malta len minulý rok prijala 1 700 žiadateľov o azyl a pre jej blízkosť k Afrike sem smeruje veľké množstvo utečencov.
Krajinu Únia kritizovala aj za to, že utečenci smerovali automaticky do uzatvorených táborov. Neskôr Brusel pomohol vybudovať viac ubytovacích kapacít.
Maltský minister vnútra Carmelo Abela tvrdí, že chcú migračnou politikou "potešiť všetkých" a že musí ísť o kompromis, píše EU Observer. Jeho vláda však doteraz presadzovala práve prerozdeľovanie utečencov, teda systém, ktorý napríklad slovenské predsedníctvo odmietlo.
Slovenský návrh efektívnej solidarity, pri ktorej by každá krajina mohla pomôcť iným spôsobom, označil za "dobrý základ na pokračovanie debaty".

Wifi zadarmo
Malta však aj podľa serveru Euractiv bude riešiť skôr stredomorské problémy, teda ochranu morských hraníc či debatu s Líbyou, ktorá by mohla pomôcť znížiť počet utečencov.
Bývalá britská kolónia však bude riešiť aj to, ako budú prebiehať debaty Veľkej Británie o brexite - článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ by totiž mali aktivovať v najbližších mesiacoch.
Krajina chce byť však aj tou, ktorá konečne v EÚ zruší roamingové poplatky či zavedie wifi zadarmo na všetkých verejných miestach.