ISTANBUL. Bilancia obetí nedeľného útoku na nočný klub Reina v tureckom meste Istanbul stúpla na 39 mŕtvych a najmenej 69 zranených, z ktorých sú štyri osoby v kritickom stave. Uviedol to turecký minister vnútra Süleyman Soylu. Guvernér provincie Istanbul Vasip Sahin povedal, že ide o teroristický čin.
Medzi obeťami by nemali byť Slováci
Z informácií, ktoré má rezort zahraničia, nevyplýva, že by medzi obeťami útoku v Istanbule boli slovenskí občania. Podľa dobrovoľného registračného formulára rezortu sa na prelome rokov nachádzalo v Turecku 69 Slovákov, z toho sedem priamo v Istanbule. Ministerstvo je od skorých ranných hodín v kontakte s Generálnym konzulátom v Istanbule aj s tureckými úradmi vrátane guvernéra Istanbulu Vasipa Sahina.
Takmer dve tretiny - 24 z 39 - ľudí, ktorých zastrelil neznámy ozbrojenec, boli cudzinci prevažne z Blízkeho východu. Uviedla to turecká štátna tlačová agentúra Anadolu. Až na štyroch už všetkých identifikovali. Mŕtvych je 25 mužov a 14 žien. Z identifikovaných je 11 tureckých občanov.
Medzi obeťami sú aj turecký policajt, čašník a dvaja bezpečnostní strážcovia z klubu - muž a mladá žena.
"Útok vykonal terorista ďalekonosnou zbraňou - brutálne a nemilosrdne strieľal do nevinných ľudí, ktorí sa sem prišli iba zabaviť a osláviť Nový rok," vyhlásil guvernér.
Klub Reina leží vo štvrti Ortaköy na európskej strane tohto najľudnatejšieho mesta krajiny a patrí k najvyhľadávanejším.

Útočník je na úteku
Turecké úrady s odvolaním sa na bezpečnostné dôvody vyhlásili dočasné embargo na mediálne informace o nočnom útoku. Médiá dostali pokyn, aby zatiaľ nezverejňovali nič, čo by mohlo "vyvolať obavy verejnosti, paniku a nepokoj a čo by mohlo poslúžiť cieľom teroristických organizácií".
“Teror nás nesmie zastrašiť, nesmie zničiť naše bratské vzťahy, našu blízkosť alebo našu jednotu.
„
Informačné embargo sa týka samotného útoku, jeho následkov, miesta činu, činnosti štátnych zamestnancov, údajov o mŕtvych a zranených či špekulácií o podezrivých. Zákaz sa nevzťahuje na oficiálne vyhlásenia úradov.
Útočník, ktorého identita ani motív neboli bezprostredne známe, sa do priestorov podniku dostal po tom, ako pri vchode zastrelil dve osoby vrátane policajta. Skoršie správy hovorili o dvoch páchateľoch. V danom čase sa v klube nachádzalo asi 700 ľudí.
Turecký premiér Binali Yildirim tiež poprel pôvodné správy, podľa ktorých bol útočník oblečený v kostýme Santa Clausa. Tieto správy sú falošné, povedal v Istanbule po návšteve zranených v nemocnici. Podľa ministra predpokladajú, že útočník opustil klub v "inom oblečení" než v akom doň prišiel. Minister tiež vyjadril domnienku, že útočník bol sám, bez pomocníkov.
Potvrdené obete
- Saudská Arábia - 7, najmenej 10 zranených
- Libanon - 3, najmenej 4 zranení
- Jordánsko - 3, najmenej 4 zranení
- India - 2
- Tunis - 2
- Izrael, Kanada, Belgicko, Sýria, Kuvajt - 1
"Vieme o ozbrojenom teroristovi," povedal. Turecké orgány pracujú nepretržite na odhalení totožnosti útočníka, po ktorom prebieha rozsiahle pátranie, pokračoval. Podľa jeho slov útočník mohol nechať strelnú zbraň v klube a ujsť "využívajúc chaos", ktorý tam vznikol.
"Teror nás nesmie zastrašiť, nesmie zničiť naše bratské vzťahy, našu blízkosť alebo našu jednotu," dodal.
Niektorí návštevníci klubu v panike skákali do prielivu Bospor, ktorý rozdeľuje mesto na európsku a ázijskú časť. Útok sa stal o 01.30 h miestneho času (00.30 h SEČ). Polícia eskortovala z miesta civilistov a priľahlú oblasť uzavrela v rozmedzí troch kilometrov.
Útočník je stále na úteku, potvrdil pre miestne médiá turecký minister vnútra. Akcia na dolapenie páchateľa pokračuje. "Naše bezpečnostné sily spustili všetky nevyhnutné operácie. Ak boh dá, útočník bude chytený už čoskoro," vyhlásil minister.

Loading
...
Biely dom ponúkol pomoc
Podľa agentúry Dogan, ktorá sa odvoláva na očitých svedkov, útočník "hovoril po arabsky". Na miesto medzičasom dorazili tiež špeciálne jednotky a sanitky odviezli zranených do nemocníc. K zodpovednosti za útok sa bezprostredne nikto neprihlásil. Turecko však v minulom roku zažilo sériu teroristických atentátov, ku ktorým sa neskôr prihlásila buď džihádistická sekta Islamský štát alebo kurdskí povstalci.
“Teroristi podnikli neľudský a ľstivý útok na ľudí, ktorí chceli spoločne oslavovať príchod Nového roka.
„
Biely dom incident odsúdil ako "príšerný teroristický útok", pričom Turecku ponúkol pomoc. Reagovala tiež šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, ktorá uviedla, že únia bude pokračovať v predchádzaní takýmto tragédiám.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a ďalší svetoví politici a predstavitelia teroristický útok odsúdili. "Teroristi podnikli neľudský a ľstivý útok na ľudí, ktorí chceli spoločne oslavovať príchod Nového roka," uviedla vo vyhlásení kancelárka Merkelová, ktorá súčasne vyjadrila spoluúčasť s obeťami a pozostalými. Nemecký minister obrany Frank-Walter Steinmeier okrem toho ubezpečil, že Nemecko v týchto ťažkých chvíľach pevne stojí za Tureckom.
Ruský prezident zaslal kondolenčný telegram tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a istanbulský útok označil za cynický zločin na nevinných ľuďoch. "Teroristi neuznávajú naše mravné hodnoty. Našou spoločnou povinnosťou je voči nim bojovať," zdôraznil Putin.
Pápež František venoval pamiatke obetí istanbulského útoku dnešnú novoročnú omšu na Námestí svätého Petra vo Vatikáne. "Žiaľ, násilie opäť udrelo počas tejto noci želaní a nádejí," povedal František. Súčasne uistil, že sa bude modliť za rodiny obetí i za celý turecký národ.
Podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua sa opäť dokázalo, že najväčšou hrozbou pre súčasný svet je terorizmus páchaný radikálnymi islamistami. Medzinárodné spoločenstvo by podľa neho malo tejto hrozbe čeliť spoločne.
Erdogan: Turecko je odhodlané
Samotný turecký prezident na útok v Istanbule reagoval vyhlásením, že jeho vláda bude naďalej neľútostne bojovať proti terorizmu. "Turecko je plne odhodlané urobiť všetky potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnosti a pokoja svojich občanov," vyhlásil Erdogan.
Turecko je stále v stave pohotovosti v súvislosti s viacerými teroristickými útokmi, ktoré minulý rok zasiahli krajinu. Samotný Istanbul povolal z obáv pred novoročnými teroristickými útokmi do ulíc 17-tisíc policajtov, ktorí hliadkujú v rušných častiach mesta a vykonávajú kontrolu príručnej batožiny.
Pri teroristických útokoch ktoré sa vlani odohrali v Istanbule, ako aj hlavnom meste Ankara, prišlo o život viac než 180 ľudí. K zodpovednosti za tieto ataky sa prihlásila buď džihádistická sekta Islamský štát alebo kurdskí povstalci. Niekoľko dní pred Vianocami zavraždili v Ankare ruského veľvyslanca Andreja Karlova.