PEKING. Čína oznámila, že do konca roku 2017 zakáže obchodovanie so slonovinou i jej spracovávanie.
Ochrancovia zvierat čínske rozhodnutie privítali ako prelomový krok v prospech prežitia predovšetkým afrických slonov.
Avizovaný zákaz sa bude týkať nielen samotných sloních klov, ale aj výrobkov z nich.
Loading
...
Najväčší spotrebiteľ slonoviny
Čína je pritom najväčším spotrebiteľom slonoviny na svete, podľa niektorých odhadov tam smeruje až 70 percent obchodu s touto komoditou, píše BBC.
Podľa piatkového oznámenia čínskej vlády sa zákaz uvedie do praxe v niekoľkých fázach v priebehu budúceho roka.
Už do konca marca má ukončiť činnosť prvých niekoľko desiatok výrobných prevádzok a obchodných spoločností registrovaných Číne.
Súčasne sa zintenzívni aj boj proti rozmáhajúcemu sa ilegálnemu obchodovaniu so slonovinou.

Zníženie počtu slonov
"Toto historické rozhodnutie (Číny) je veľkým povzbudením pre medzinárodné snahy v boji proti zabíjaniu slonov pytliakmi v Afrike," komentoval krok Pekingu Svetový fond na ochranu prírody (WWF).
Medzinárodný obchod so slonovinou je oficiálne zakázaný už od roku 1989.
Legálne domáce trhy so slonovinovými výrobkami však naďalej existujú v mnohých krajinách sveta vrátane Číny.
Za posledných sedem rokov sa počet slonov žijúcich na afrických savanách znížil zhruba o tretinu, na zhruba 352-tisíc, čo majú na svedomí pytliaci. Veľká časť nelegálne získanej slonoviny končí práve v Číne.
