BERLÍN. Nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorí vo svojom novoročnom prejave o teroristickej hrozbe v Nemecku a dodáva, že jej vláda podnikne všetky nevyhnutné kroky na to, aby zaistila bezpečnosť v krajine. Text vopred nahraného televízneho prejavu kancelárky, ktorý v sobotu večer o 19.15 SEČ odvysiela nemecká verejnoprávna televízna stanica ZDF, zverejnili dnes nemecké médiá.
Merkelová v ňom opäť obhajuje svoje kontroverzné rozhodnutie otvoriť v septembri minulého roka nemecké hranice pre migrantov, ktorí uviazli v Maďarsku. Ďalej tvrdí, že práve bombardovanie sýrskeho mesta Aleppo ukázalo, aké "dôležité a správne" bolo poskytnúť ochranu tým, ktorí utekajú pred hrôzami vojny.

Ťažké skúšky pre krajinu
Kancelárka hovorí aj o sérii teroristických útokov, ktoré Nemecko zažilo v roku 2016 a ktorých vyvrcholením bol decembrový útok kamiónom na vianočných trhoch v Berlíne, pri ktorom zahynulo 12 osôb. Tieto udalosti vníma ako ťažké skúšky pre svoju krajinu.
Je podľa nej tiež evidentné, že islamistickí teroristi sa na Nemcov zameriavajú už mnoho rokov a islamistický terorizmus je pre Nemecko aktuálne najväčšou hrozbou. V prejave pritom spomína aj na júlový útok v regionálnom vlaku v Bavorsku, ktorého páchateľom bol 17-ročný Afganec, ktorý na cestujúcich zaútočil sekerou a nožom, pričom zranil 20 ľudí.
Kancelárka v tejto súvislosti dodáva, že je "mimoriadne trpké a odporné, ak teroristické útoky páchajú ľudia, ktorí v našej krajine údajne hľadajú ochranu". Takými činmi podľa jej slov len zosmiešňujú ľudí, ktorí sa im snažili pomôcť.

Chcú realizovať bezpečnostné opatrenia
Merkelová ďalej hovorí, že jej vláda sa bude aj v nadchádzajúcom roku snažiť o posilňovanie bezpečnosti krajiny, pričom Berlín podľa jej slov bude "tak rýchlo, ako to len bude možné" realizovať opatrenia, ktoré si v tejto súvislosti vyžadujú politické či právne zmeny.
"Spolu sme silnejší," hovorí Merkelová a dodáva, že Nemecko je silnejšie než svet terorizmu, ktorý je plný nenávisti. Kancelárka však zároveň uznáva, že mnoho ľudí má akýsi pocit, že svet ako sme ho poznali sa v roku 2016 rozpadol.
Zároveň ale odsudzuje skreslené tvrdenia, vďaka ktorým podľa nej ľudia veria, že Európska únia ba dokonca ani parlamentná demokracia už viac nefungujú. EÚ podľa nej v tomto roku utŕžila ranu rozhodnutím Británie o vystúpení a teraz by sa mala zamerať na to, čo "môže naozaj spraviť lepšie než národné štáty", pričom aktuálnym výzvam musí čeliť ako celok.
