JEKATERINBURG. Je to strhujúca výstava ruského boja za práva a slobody, z ktorých časť si dnes už táto krajina neužíva. Je to vyblýskaná spomienka na bývalého prezidenta, ktorý chýba len málokomu a na éru, na ktorú by mnohí najradšej zabudli. A aj keď je pod dohľadom Kremľu, je to aj tichý symbol vzdoru proti autoritárskemu režimu Vladimira Putina.
Nie je preto prekvapujúce, že mnohí vplyvní ľudia chcú zatvoriť alebo aspoň umlčať Prezidentské centrum Borisa Jeľcina, štátny archív a múzeum venované prvému zvolenému prezidentovi, ktoré Rusko deväťdesiatych rokov nelichotivo zobrazuje.
Nesúhlas bolo počuť najmä v súvislosti s 25. výročím rozpadu Sovietskeho zväzu. Udalosť, v ktorej hral Jeľcin kľúčovú úlohu a ktorú by najradšej väčšina Rusov nikdy nezažila.
V posledných týždňoch prácu centra osočoval jeden z najznámejších ruských filmových režisérov. Líder komunistickej strany zase povedal parlamentu, aby centrum zatvorili. A prominentný moslimský duchovný navrhol, že lepšie bude centrum vyhodiť do vzduchu.

Brutálna a krvavá história
Posledný návrh pochádza z úst Ismaila Berdijeva, moslimského lídra známeho pre jeho tvrdé postoje a člena Putinovej rady na dohľad nad náboženskými skupinami. Berdijev povedal v rozhovore, že ak bolo založené s cieľom ničenia štátu, tak by „toto centrum malo byť zničené.“
Veľa hnevu si vyžiadala najmä prvá výstava v múzeu, ktoré sa nachádza v lesklej budove vzdialenej 1500 kilometrov od Moskvy v Jekaterinburgu, hlavnom meste Jeľcinovho domovského regiónu, kde sa v sedemdesiatych rokoch začala jeho kariéra lídra sovietskej strany.
Návštevníci tu môžu zhliadnuť animovaný film, ktorý zobrazuje ruskú históriu ako tisícročie trvajúce brutálne a krvavé úsilie despotov, monarchov a komunistov zničiť pravidlo „vláda ľudu a pre ľudí“. Film končí až príchodom Jeľcina, ktorého nástup moci pred a po rozpade Sovietskeho zväzu v decembri 1991 je oslavovaný ako začiatok novej éry slobody a demokracie.

Stratégia Západu: Slabé Rusko
Toto vnímanie histórie naráža na Putinovu snahu vytvoriť ruskú národnú identitu, ktorá ignoruje drsné časy v dlhej a ťažkej histórii krajiny. Putina si Jeľcin v roku 1999 vybral za svojho nástupcu so slovami „postaraj sa o Rusko“.