WASHINGTON. Prezident Barack Obama núti svojho nástupcu Donalda Trumpa do ťažkej voľby: zvrátiť sankcie, ktoré práve zaviedol voči Rusku za hackovanie emailov v amerických voľbách, alebo riskovať jeho kampaň za zlepšenie vzťahov s Vladimirom Putinom.
Len pár hodín po tom, ako Obama zaviedol sankcie voči ruským agentúram, osobám a firmám a nariadil vyhostenie 35 ruských pracovníkov, Trump vydal stanovisko oveľa miernejšie, ako jeho predošlé uistenia o tom, že emaily demokratov mohli byť ukradnuté a zverejnené „niekým sediacim na posteli, ktorý váži 400 libier (asi 200 kíl)“.

Trump: Pohnime sa dopredu
„Je čas, aby sa naša krajina pohla smerom k lepším veciam,“ povedal novozvolený prezident. „Ale v záujme našej krajiny a jeho skvelého ľudu sa budúci týždeň stretnem so spravodajskou komunitou, aby som sa oboznámil s faktami v tejto situácii.“
Zatiaľ čo sankcie a vyhostenia, ktoré Obama nariadil ako prezident, je možné zvrátiť obyčajným podpisom perom, pre Trumpa môže byť politicky náročné urobiť tak, keďže republikáni v Kongrese vyjadrili podporu Obamovým krokom. Americké spravodajské agentúry takisto vo štvrtok vydali správu, v ktorej sú dôkazy o tom, že Rusko stálo za hackerským útokom, ktorého výsledkom boli zverejnenia, ktoré poškodili kampaň Trumpovej súperky Hillary Clintonovej.
Rusko opäť poprelo, že by v kyberútokoch hralo akúkoľvek rolu a ruský minister zahraničných vecí navrhol vyhostenie 35 amerických diplomatov z Moskvy a Petrohradu ako odvetný krok voči americkému rozhodnutiu. Prezident Putin však návrh neskôr zmietol zo stola.
„Toto pravdepodobne obmedzí Trumpovu administratívu, ak nie legálne, tak určite politicky, pretože pre vládu bude ťažké prísť a povedať, že všetky správy sú nepravdivé a FBI aj CIA sa mýlili,“ tvrdí Eric Lorbber, poradca Centra pre sankcie a financovanie z Nadácie pre obranu demokracií. „Bude ťažké argumentovať a hovoriť, že sankcie by sa mali zvrátiť.“