BRATISLAVA. Pri ročných súhrnoch to tak nie vždy vyzerá, no aj rok 2016 priniesol niekoľko dobrých správ. Skončila sa napríklad najdlhšie trvajúca vojna, podarilo sa zachrániť jedného z najpopulárnejších živočíchov sveta.
Tu sú dobré správy roka 2016.
Historické stretnutie duchovných
Takmer tisíc rokov trvalo, kým sa stretli hlavy katolíckej a ortodoxnej cirkvi. Za ten čas Európa zažila niekoľko hladomorov, náboženské vojny, zámorské výpravy, ničivé ideológie.
No od schizmy v roku 1054, keď sa kresťanstvo rozdelilo na dva veľké prúdy, sa hlavy týchto prúdov nikdy nestretli, aby spoločne hľadali riešenia problémov.
Až tento rok vo februári sa na Kube stretol pápež František a najvplyvnejší moskovský patriarcha pravoslávnej cirkvi Kirill stretli, trikrát sa pobozkali na líca a porozprávali sa.
„Sme bratia,“ povedal František po trojhodinovom stretnutí vo VIP salóniku havanského letiska. „Teraz sú už veci jednoduchšie,“ súhlasil Kirill.
V spoločnom vyhlásení vyzvali na hľadanie spoločných znakov oboch odnoží kresťanstva a svetových lídrov, aby spoločne postupovali pri ochrane kresťanov, napríklad vo vojne v Sýrii.

Pandy sú takmer zachránené
Bielo-čierne pandy sa stali symbolom boja za pomoc ohrozeným živočíšnym druhom. Sú roztomilé, no odborníci tiež pripomínajú, že ich prežitie do súčasnosti je zázrakom.
Musia neustále jesť, pária sa len jeden týždeň ročne a rozloha bambusových lesov, v ktorých ako v jediných prežijú, sa neustále zmenšuje.
V tomto roku sa pandy obrovské presunuli z kategórie ohrozené na citlivé, oznámila Medzinárodná únia pre ochranu prírody. Za zmenou je najmä snaha Číny, ktorá si z pandy urobila svoj národný symbol.
Podľa súčasných údajov je na svete 1864 pánd, všetky sú majetkom čínskej vlády, aj tie, ktoré sú v zahraničných zoologických záhradách.
Kolumbia spoznáva mier
V roku 1964 sa začala vojna, ktorá sa skončila až v tomto roku. Vtedy ľavicoví povstalci z hnutia FARC spustili svoj boj proti kolumbijskej vláde. Počas desaťročí zomrelo pri bojoch 220-tisíc ľudí, sedem miliónov muselo opustiť svoje domovy.
Až sa tento rok sa vojna skončila. Povstalci sa s vládou prezidenta Juana Manuela Santosa dohodli na prímerí už v lete. Dohoda, ktorej súčasťou bola amnestia pre bývalých bojovníkov a ich zastúpenie v parlamente, síce v referende neprešla, no boje sa neobnovili.
Druhú mierovú dohodu už odobril Kongres, Santos dostal Nobelovu cenu mieru.
„Vojna bol päť desaťročí pre Kolumbiu otvorenou ranou,“ hovorí pre Washington Post americký diplomat Bernard Aronson, ktorý bol pri mierových rokovaniach.
„To, že FARC sa mení z revolučného hnutia na politickú stranu, je veľkou vzpruhou pre ekonomiku aj bezpečnosť Kolumbie. Opäť môže byť pre Latinskú Ameriku vzorom úspešnej krajiny.“
