BEJRÚT, ANKARA. Celoštátne prímerie v Sýrii, ktoré začalo platiť o polnoci zo štvrtka na piatok miestneho času, bolo už v prvých hodinách porušované novými bojmi medzi povstalcami a vládnymi silami na pomedzí provincií Idlib a Hamá.
K izolovaným incidentom došlo aj v južnejších častiach krajiny.
Moskva a Ankara podporujú proti sebe stojace strany sýrskeho konfliktu; ruskú podporu majú vládne sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada, zatiaľ čo turecká vláda stojí za povstalcami, ktorí chcú tento režim zvrhnúť.
Napriek tomu však na severe krajiny operovali proti extrémistom z Islamského štátu (IS). Pri troch náletoch na severosýrske mesto al-Báb a jeho okolie, ktoré uskutočnili ruské vzdušné sily, zahynulo najmenej 12 islamistov.
Podľa vyhlásenia tureckých ozbrojených síl, na ktoré sa v piatok odvoláva agentúra Reuters, v priebehu ostatných 24 hodín zahynul pri pozemných operáciách proti IS južne od mesta Azrak jeden turecký vojak a piati utrpeli zranenia.
Turecké letectvo tiež uskutočnilo nálety v okolí mesta al-Báb, pričom zničilo 17 cieľov tzv. Islamského štátu a zlikvidovalo 26 jeho bojovníkov.
Loading
...
Mierové kroky
Dohoda o zastavení bojov je potenciálnym prelomom v občianskej vojne, ktorá sužuje túto blízkovýchodnú krajinu už šesť rokov a vyžiadala si vyše štvrť milióna mŕtvych. Konflikt zároveň spustil migračnú krízu v Európe.
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že ak prímerie vydrží, budú v januári v Kazachstane nasledovať mierové rokovania medzi sýrskou vládou a opozičnými skupinami. Súčasťou dohody je aj balík opatrení na kontrolu dodržiavania prímeria.
Z dohody sú podľa Turecka vyňaté povstalecké skupiny, ktoré Bezpečnostná rada OSN označila za teroristické organizácie, ako sú Islamský štát a Fatah aš-Šám, ktoré sú najsilnejšími ozbrojenými skupinami bojujúcimi proti Damasku.
Zapojenie USA
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa domnieva, že do mierového procesu by sa mohli po inaugurácii Donalda Trumpa zapojiť aj USA.
Najvyšší ruský diplomat by si takisto prial, aby sa na dialógu zúčastnili aj zástupcovia Egypta, Saudskej Arábie, Kataru, Iraku, Jordánska a Organizácie Spojených národov.
Predchádzajúce dve dohody o prímerí v Sýrii sprostredkovali Spojené štáty a Rusko; do platnosti vstúpili vo februári a septembri tohto roka. Obe však v priebehu niekoľkých týždňov zlyhali, keďže sa bojujúce strany vzájomne začali obviňovať z porušovania prímeria a boje postupne opäť vzplanuli.
