WASHINGTON. Necelý mesiac pred definitívnym odchodom z úradu ešte americký prezident Barack Obama stihol rozšíriť sankcie voči Rusku. Za to, že jeho hackeri zasahovali do priebehu novembrových amerických volieb, Američania vyhostili 35 ruských diplomatov, ktorí v skutočnosti pracovali ako spravodajcovia ruskej vojenskej a civilnej rozviedky. Na odchod dostali 72 hodín.
Okrem nich Američania zavádzajú ekonomické sankcie aj voči konkrétnym dôstojníkom ruských tajných služieb. Američania tiež zatvoria dva komplexy v New Yorku a v Marylande, ktoré podľa informácií americkej kontrarozviedky využívali ruskí tajní.
Sankcie nezasiahli priamo ruského prezidenta Vladimira Putina, aj keď americké bezpečnostné agentúry veria, že o útokoch na počítače Demokratickej strany minimálne vedel. Cieľom týchto útokoch nemalo byť len spochybnenie celého demokratického procesu, ale priama podpora republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa diskreditáciou jeho súperky Hillary Clintonovej.

Dôkazy prednesú
“Myslím, že by sme sa mali v našich životoch posunúť dopredu. Počítače naše životy veľmi skomplikovali a v súčasnosti už nikto presne nevie, čo sa deje.
„
Obama rozhodol formou výkonného nariadenia, čo je právomoc, ktorou môže prezident v niektorých situáciách obísť hlasovanie v Kongrese.
"Tento krok nasleduje po opakovaných súkromných a verejných varovaniach smerom k ruskej vláde a sú nutnou a adekvátnou reakciou na snahu ohroziť americké záujmy porušovaním zavedených noriem správania sa," uviedol Obama podľa ABC News.
Vláda podľa neho v najbližších dňoch predstaví v Kongrese dôkazy o ruskom zasahovaní do volieb aj o ďalších hackerských útokoch na Spojené štáty. Aj niekotrí kongresmami vládu vyzývali, aby na hackerské útoky zareagovala.

Výmena vyhostených
Vo svete diplomacie je bežné, že spravodajskí dôstojníci fungujú na územiach cudzích štátov pod diplomatickým krytím, často na nižších pozíciách, aby nepútali zbytočnú pozornosť.
V diplomacii je tiež bežné, že na podobné kroky obvinené krajiny reagujú a dá sa teda očakávať, že v najbližších dňoch o vyhostení amerických diplomatov rozhodne aj ruská vláda.
Tento prípad je však jedinečný v tom, že takto hromadný zásah prichádza ako reakcia na akciu v kyberpriestore.
Američania už v roku 2014 zaviedli rozsiahle sankcie voči Rusku po obsadení Krymu a za podporu separatistov na východnej Ukrajine.

Trump obvineniam neverí
Neočakáva sa však, že by tieto sankcie dlho vydržali, keďže budúci americký prezident Donald Trump, ktorý úrad prevezme už 20. januára, sa viackrát vyjadril proti sankciám.
Nepáči sa mu ani obviňovanie Ruska zo zasahovanie do volieb. "Myslím, že by sme sa mali v našich životoch posunúť dopredu," vyhlásil podľa BBC. "Počítače naše životy veľmi skomplikovali a v súčasnosti už nikto presne nevie, čo sa deje."
V minulosti zas povedal, že za ovplyvňovaním volieb nemusia byť Rusi, ale napríklad Čína alebo jednotlivec z New Jersey. Nedá sa to presne určiť, tvrdí budúci americký prezident.
Ako dočasné chápu sankcie aj v Rusku. Konstantin Kosačjov, predseda medzinárodného výboru hornej komory ruského parlamentu ich pre agentúru RIA Novosti označil za "smrteľné kŕče politických mŕtvol".
Republikáni, za ktorých Trump kandidoval, však v tejto otázke nemajú rovnaký názor ako ich budúci prezident. Predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan vyhlásil, že aj keď opatrenia prišli neskoro, "je to vhodný spôsob na ukončenie ôsmich rokov zlyhávajúcej politiky voči Rusku".
"Je to jasný príklad toho, ako neefektívna politika odchádzajúcej vlády urobilu Ameriku v očiach sveta slabšiu," dodal.
Aj pre tento postoj sa Trump stretne so šéfmi spravodajských služieb. "V záujme krajiny a jej skvelých občanov sa však na budúci týždeň stretnem s lídrami spravodajských služieb ohľadom nových informácií týkajúcich sa tohto prípadu," vyhlásil.
Ruská vláda sankcie odmieta
Nové sankcie sú nepodložené, tvrdí ruská vláda a odmieta tiež obvinenia, ktoré vzniesol americký prezident Barack Obama voči Moskve.
"Ako sme už skôr povedali, sme presvedčení o tom, že takéto rozhodnutia, takéto sankcie sú z pohľadu medzinárodného práva neopodstatnené a ilegálne. Odmietame takéto nepodložené obvinenia voči Rusku," vyhlásil kremeľský hovorca Dmitrij Peskov, ktorého cituje agentúra TASS.
Moskva podľa jeho slov vyjadrila poľutovanie nad štvrtkovým uvalením daných reštriktívnych opatrení Obamovou administratívou, pričom zvažuje i odvetné kroky. Peskov zároveň označil zahraničnú politiku šéfa Bieleho domu za "nepredvídateľnú" a "agresívnu".
"Takéto kroky americkej vlády, ktorá bude v úrade už iba tri týždne, majú za cieľ dve veci: uštedriť ďalšiu ranu rusko-americkým vzťahom, ktoré sú už aj tak dosť chabé, a podkopať zahraničnú politiku prichádzajúcej administratívy novozvoleného prezidenta," uzavrel hovorca Kremľa.
Loading
...