BERLÍN, BRATISLAVA. Vegánska klobása, vegetariánsky rezeň ale aj sójové „mlieko“. Výrobcovia bezmäsitých potravín často siahajú po názvoch, ktoré spotrebiteľov zavádzajú a sľubujú im nemožné.
Nemecký minister poľnohospodárstva Christian Smidt chce s podobnými praktikami skoncovať. „Tieto názvy sú absolútne zavádzajúce a zneisťujú spotrebiteľov,“ povedal pre nemecký denník Bild.
„Nechcem, aby sme predstierali, že tieto pseudomäsové potraviny sú v skutočnosti mäso.“
Schmidt sa s návrhom na zákaz „vegánskych klobás“ obrátil aj na Európsku komisiu. Ešte v júni sa v tejto súvislosti zaslal oficiálny list eurokomisárovi pre potravinovú bezpečnosť Vytenisa Andriukaitisa.
Eurokomisia sa v odporučila zakázať napríklad používanie výrazu „mlieko“ na produkty, ktoré mlieko vôbec neobsahujú. Výrobcom vegetariánskych verzií mliečnych výrobkov napríklad navrhla, aby radšej používali výraz „nápoj“. Napríklad v prípade sójového mlieka.
Schmidtov hovorca sa však pre nemecké médiá chytil trochu do pasce. Keď sa ho novinári pýtali, či chce vláda zakázať aj „mäsité rajčiny“, teda bežný výraz pre rajčiny s hustou dužinou, zostal v pomykove. Odpovedal len, že podobné označenie „nezavádza spotrebiteľov“.
Schmidt sa netají, že je fanúšikom mäsa a to najmä bravčového, ktoré je najmä v jeho domovskom Bavorsku populárne. V Nemecku sa pred pár mesiacmi začalo diskutovať o tom, že školské jedálne aj z náboženských dôvodov sťahujú z menu jedlá obsahujúce bravčové. Podľa Schmidta je to „absolútne neakceptovateľné“. „Mäso patrí do zdravej vyváženej stravy v školách,“ vyhlásil minister.