ANKARA, BRATISLAVA. Turecko bolo pre Západ dlhodobo dôležitým spojencom – vojenská koalícia využívala ich letecké základne pri Sýrii a migračná vlna do Európy sa oslabila aj vďaka dohode s Tureckom.
Po neúspešnom júlovom puči však napätie medzi Západom a Tureckom rastie a prechádza aj do obviňovania z toho, kto je zodpovedný za podporu Islamského štátu.
„Obviňovali nás z toho, že podporujeme Islamský štát. No teraz oni podporujú teroristické skupiny ako Dáiš (IS) a kurdské skupiny YPG a PYD. Je to jasné, máme potvrdené dôkazy s obrázkami, fotografiami a videami,“ povedal v utorok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a obvinil Američanmi vedenú koalíciu z podpory islamistov.
Aj Turkov pritom v minulosti obviňovali z podpory islamistov. Ktoré štáty majú k Islamskému štátu blízko a prečo pomohli jeho vzostupu napríklad aj Američania?
Saudská Arábia: peniaze aj bojovníci
“Saudi exportovali viac extrémistickej ideológie ako akékoľvek iné miesto na Zemi za posledných 30 rokov.
„
Zatiaľ čo Saudská Arábia patrí k spojencom Američanov a pomáha aj v náletoch, práve odtiaľ pochádza mnoho bojovníkov Islamského štátu.
K teroristom sa podľa organizácie Soufan pridalo až 1500 saudskoarabských bojovníkov, čo je najväčšie číslo spomedzi štátov Perzského zálivu.
Kráľovstvo podporuje protivládnych povstalcov v boji proti islamistom, no aj Irán ich v minulosti vinil z priamej podpory Islamského štátu. Navyše peniaze islamistom posiela mnoho bohatých občanov Saudskej Arábie.
Matthew Levitt z Washingtonovho inšitútu pre blízkovýchodnú politiku však tvrdí, že Islamský štát už je dlhodobo finančne samostatný a podpora zo Saudskej Arábie je minimálna – teroristickú organizáciu podporuje asi päť percent občanov.
„Saudi však zatkli stovky údajných členov Islamského štátu vrátane niekoľkých jeho finančníkov,“ tvrdí Levitt pre BBC.
Uniknuté emaily Hillary Clintonovej, ktoré uverejnila stránka Wikileaks, však ukazujú, že podľa amerických tajných služieb Saudská Arábia aj Katar poskytovali islamistom finančnú a logistickú pomoc.
Aj v roku 2013 Hillary Clintonová napísala, že „Saudi exportovali viac extrémistickej ideológie ako akékoľvek iné miesto na Zemi za posledných tridsať rokov“, píše magazín Salon.

Turecko: Erdogan a ropa džihádistov
Podobne ako tento týždeň Erdogan, pred rokom ruský prezident Vladimir Putin na tlačovej konferencii oznámil, že má dôkazy o tom, že samotný Erdogan má zarába na obchodovaní s Islamským štátom.
Rusko tvrdilo, že Turci kupujú priamo od Islamského štátu ropu a priložili aj satelitné snímky, na ktorých kamióny z teroristami okupovaného územia odvážali ropu až cez turecké hranice. Podiel v spoločnostiach, ktoré ropu predávajú, má pritom aj Erdoganov syn Bilal a zať Berat Albayrak.
„Islamský štát je nepriateľom mojej krajiny, na naše náboženstvo vrhá zlé svetlo,“ obraňoval sa podľa agentúry Reuters Bilal. Analytici však pochybujú, že by Erdoganov režim mal niečo priamo spoločné s Islamským štátom.