SME
Pondelok, 1. jún, 2020 | Meniny má ŽanetaKrížovkyKrížovky
SVET INAK

Najlepší darček pod stromček? Akcie zelenej elektrárne

Belgická kooperatíva Ecopower ukazuje svetu, že boj so zmenou klímy sa môže zmeniť na radosť.

Veterné turbíny v Eeklo.Veterné turbíny v Eeklo. (Zdroj: Ecopower)

BRATISLAVA. Zástup ľudí stojí pod veternou turbínou v strede poľa a chystá sa vyšplhať na jej samý vrchol, celých 108 metrov nad zemský povrch. Aká podivná scenéria, poviete si. Ešte podivnejšou sa stane, keď zistíte, že si tú turbínu miestni postavili v podstate sami.

Kooperatíva Ecopower, ktorú tvoria desaťtisíce rovnocenných akcionárov z celého Belgicka, predstavuje nový prístup v energetike i demokratickom riadení firiem. Zároveň ukazuje, že zápas so zmenou klímy nielenže nemusí byť bojom s veternými mlynmi, ale že sa na ňom môže podieľať aj každý z nás. Niekedy pritom iba stačí myslieť inak.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu

Optimizmus - ihla v kope sena

O meniacej sa klíme a problémoch, ktoré spôsobuje, počúvame z každej strany. Úniky metánu ukrytého v sibírskom ex-permafroste, skleníkový efekt, topiace sa ľadovce, stúpajúca hladina svetového oceánu, zväčšujúce sa púšte, klimatickí utečenci. Každý z týchto pojmov má v sebe katastrofický nádych. A podľa výraznej väčšiny odborníkov za ne môžeme my, ľudia, a predovšetkým náš hlad po energii, ktorej väčšinu nevieme získať inak, než spaľovaním fosílnych palív.

A ako sa nás to týka? Napríklad tým, že sa obývateľná plocha Zeme aj vplyvom zmeny klímy neustále zmenšuje. A to napríklad podľa textu Johannesa Lelievelda z Inštitútu Maxa Plancka vedie k migrácii obyvateľov a následne chaosu v oblastiach, ktorých sa to týka. Napríklad aj Sýrie a, prenesene, aj nás.

Skryť Vypnúť reklamu

Súvislosti medzi týmito procesmi si neraz ani neuvedomujeme. No dejú sa a aj sa diať budú. Otázkou zostáva, ako máme čeliť výzvam, ktoré z nich pramenia. Veľká časť ľudí ich bagatelizuje a popiera ľudskú vinu, ďalšia časť si problém pre zmenu ani neuvedomuje. Mnohí ľudia zas situáciu prijímajú apaticky či s frustráciou, s pocitom nezvratného osudu.

Prinajmenšom tým posledným sa nemožno čudovať. Expert na populačnú biológiu John Beddington z Oxfordskej univerzity napríklad hovorí o takzvanej perfektnej búrke, ktorá má okolo roku 2030 ľudstvo zasiahnuť s viacerými problémami naraz – s nedostatkom potravín a pitnej vody, s populáciou presahujúcou osem miliárd ľudí, či s nárastom dopytu po energii o 45 percent.

Dá sa vôbec v takomto mori depresívnych predpovedí nájsť optimizmus?

Skryť Vypnúť reklamu

Fungujúce riešenie

Jednu odpoveď ponúka príbeh spätý s 20-tisicovým mestom Eeklo na severe Belgicka. Ešte v roku 2001 to bolo celkom bežné flámske mesto, v ktorom všetci využívali energiu z fosílnych palív. Zmenu priniesol až poskytovateľ elektrickej energie Ecopower, dnes v celom Belgicku známy vlastným prístupom.

Spoločnosť Ecopower síce vznikla už v roku 1991, no skutočnú šancu získala až vďaka výhre v tendri mestského úradu v Eeklo. Ten v roku 2001 hľadal kontraktora k výstavbe dvoch veterných elektrární. Malá kooperatívna spoločnosť, ktorá vznikla ako iniciatíva na záchranu starého vodného mlyna v meste Rotselaar, z ktorého vybudovala dodnes funkčnú vodnú elektráreň, sa to rozhodla skúsiť. A vyhrala.

Výhra v tendri bola pre neskorší úspech Ecopoweru kľúčová. Mohli si vtedy najať prvých zamestnancov a profesionalizovať svoje štruktúry. Ďalší kľúčový moment prišiel v roku 2003, keď sa liberalizoval belgický trh s energiou. „Vtedy prišiel rapídny nárast v počte členov, množstve kapitálu i projektov,“ hovorí pre Svet inak koordinátor spoločnosti Daan Creupelandt.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred pár dňami sa kooperatívna firma pochválila na svojom Facebooku, že počet jej členov-akcionárov dosiahol 50-tisíc a podľa údajov Nadácie Heinricha Bölla z roku 2014 už vtedy firma poskytovala energiu 1,4 percentám všetkých domácností v Belgicku. A to dokonca za menej než sa to darí konvenčným elektrárňam. Podľa jedného zo zakladateľov kooperatívy Jana de Pauwa vo výsledku dokonca až o dvadsať percent lacnejšie, ako je bežná trhová cena.

Najtrvácnejší vianočný darček

“Môj otec mi na Vianoce neočakávane daroval čiastočne edukatívny, no zároveň veľmi užitočný darček – akciu Ecopoweru s mojím menom! Možno to znie zvláštne, ale je to najtrvácnejší vianočný darček, aký som kedy dostala,“ spomína Margot Vingerhoedtová, ktorú takto prekvapil jej otec pred piatimi rokmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Odvtedy stále odoberá energiu, za ktorú, ako sama hovorí, platí korektnú cenu a zároveň každoročne inkasuje svoje dividendy z podielu, ktorý vo firme vlastní. Tie podľa pravidiel firmy nesmú presiahnuť šesť percent, primárnym tak pre ňu prestáva byť len zisk. Zaujímavé je, že keď Margot o Ecopower rozpráva, je z jej tónu cítiť nadšenie. Niečo, čo je len ťažko predstaviteľné pre odberateľov energie z fosílnych palív či jadra.

Jedna akcia Ecopoweru stojí 250 eur. Človek si ich môže teoreticky kúpiť viac, no narozdiel od bežných akcioviek sa tým nezvyšuje sila jeho hlasu na valnom zhromaždení akcionárov kooperatívy. A ako si kooperatíva hľadá členov? „Ľudia si nájdu Ecopower, nie naopak,“ odpovedá na túto otázku Daan Creupelandt. Členom-akcionárom, a teda aj možným odberateľom sa môže stať každý.

Skryť Vypnúť reklamu

„Podstatná časť odberateľov sa o nás dozvie od známych či rodiny. A väčšina z nich sa k nám pridáva, pretože chce získať prístup k čistej energii z lokálnych zdrojov,“ dopĺňa Creupelandt. To je zrejmé aj pri rozhovoroch s členmi Ecopower. Je zjavné, že cenová výhodnosť nie je tým jediným, čo ľudí ku kooperatíve priťahuje.

Práve princípom lokálnosti a budovaním komunity si Creupelandt vysvetľuje popularitu spoločnosti. „Viete, členovia kooperatívy v nej nie sú kvôli tomu, aby zarábali. Vznikli sme preto, aby sme boli lídrom energetickej revolúcie,“ vysvetľuje.

Keď nejde iba o peniaze

Ecopower skutočne obmedzuje zisk z každej akcie na maximálne šesť percent. Tie zostávajúce percentá potom podľa Creupelandta kooperatíva investuje do rozvoja ďalších energetických projektov či podpory aktivít občianskej spoločnosti, mestského úradu či miestnych podnikateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Firma tak podporuje napríklad ekologické spaľovanie biomasy od lokálnych farmárov, inštaláciu fotovoltaických článkov, ale aj výstavbu prvých uhlíkovo neutrálnych budov v regióne, či verejných nabíjačiek pre elektrobicykle.

„Keďže energiu potrebuje každý a vietor, slnko a voda sú naším spoločným bohatstvom, občianske kooperatívy pre obnoviteľnú energiu sú najrozumnejším spôsobom, ako ich využívať,” vysvetľuje pre stránku Medzinárodnej aliancie kooperatív člen jej predstavenstva Dirk Vansintjan.

Že nejde o nejakú utópiu, dokazuje aj fakt, že miestni regulátor o Ecopower vyhlásil, že poskytuje najlepšie služby. „A Greenpeace zas hovorí, že poskytujeme najférovéjšiu a najzelenšiu energiu,” dopĺňa si v rámci svojho PR Vansintjan pre portál Energy Transition. Greenpeace mu vo svojom celonárodnom hodnotení dodávateľov zelenej energie udelil dokonca dvadsať bodov z dvadsiatich.

Skryť Vypnúť reklamu

Organizácia bojujúca za naše životné prostredie pritom oceňuje nielen to, že Ecopower dodáva naozaj čistú energiu, ale aj to, že šíri osvetu na celoeurópskej úrovni, keďže je jedným z lídrov európskej federácie občianskych kooperatív pre obnoviteľnú energiu, REScoop.eu.

„Platiť účty vo všeobecnosti nie je žiadna radosť. Ja ale viem, že tým podporujem spoločnosť, ktorej nejde o finančný, ale o sociálny a environmentálny profit. A s tým o prechod k zelenšej a zdravšej budúcnosti,“ uzatvára Margot Vingerhoedtová.

(zdroj: )

Projekt Svet inak je súčasťou kampane Vyber si, ktorú počas predsedníctva Slovenska v Rade EÚ realizuje Platforma MVRO. Aktivitu spolufinancuje SlovakAid a Európska komisia. Články reprezentujú výlučne názory ich autorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plyn v domácnosti? Aj malé zmeny vám znížia účty za energie!
 2. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 3. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 4. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 6. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 7. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 8. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 9. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 10. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 1. Mýty a fámy o vodárňach
 2. 5 užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 3. Ako vyberať AKU techniku?
 4. Sunar s ešte lepšou receptúrou a v novom šate
 5. Night Vision: Jak dobre vidí vaša autokamera v noci?
 6. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 7. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 8. VÚB už prerozdelila takmer 18 miliónov na záchranu firiem
 9. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 10. Minerálna vlna má vysokú pevnosť aj vo väčších hrúbkach
 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 27 419
 2. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 20 254
 3. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 19 837
 4. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 11 612
 5. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 826
 6. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 766
 7. Ako vytriediť Mekáč doma? 9 330
 8. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 9 323
 9. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 9 197
 10. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 9 182
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Obnoviteľná energia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Svet Inak
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Otestovali 274 ľudí, jeden bol pozitívny (minúta po minúte)

Slovensko eviduje spolu 1522 nakazených novým koronavírusom SARS-CoV-2. Z ochorenia COVID-19 sa dosiaľ vyliečilo 1368 ľudí.

Vyučovanie na ZŠ Tupolevova 20 v Bratislave.
Sídlo Karpatskej lesníckej spoločnosti v Tekovskej Breznici, ktorá spravuje sporné pozemky.
Dobré ráno

Dobré ráno: USA horia, prezident hovorí o streľbe do ľudí

Čo sa deje v Spojených štátoch a čo protesty spustilo.

Podcast Dobré Ráno.
Rokovanie vlády.

Neprehliadnite tiež

Na Novom Zélande protestovali proti zabitiu Georgea Floyda tisícky ľudí

Protesty boli na rozdiel od demonštrácií v USA pokojné.

Protest proti zabitiu Georgea Floyda v Aucklande na Novom Zélande.

Koronavírus vo svete: Brazília zaznamenala vyše 16-tisíc nových prípadov nákazy

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Brazílii, USA a ďalších krajinách?

Ilustračné foto.

Počas protestov v New Yorku zatkli aj starostovu dcéru

Kiare dali neskôr predvolanie na súd a prepustili ju.

Protesty v New Yorku.

Tropická búrka Amanda si v Salvádore a Guatemale vyžiadala 14 mŕtvych

Búrka spôsobila záplavy a výpadky dodávok elektrickej energie.

Salvádorský prezident Nayib Bukele vyhlásil v krajine mimoriadny stav.