BERLÍN. Nemecké úrady tento rok zastavili na štátnych hraniciach už takmer 20-tisíc migrantov. Informovali o tom miestne médiá s odvolaním sa na štatistiky nemeckej polície.
Od januára do novembra 2016 nevpustili do Nemecka celkovo 19.720 migrantov, ktorých nemecké orgány zachytili na hraniciach, letiskách alebo v prístavoch. V tejto bilancii ešte nie sú zahrnuté údaje za december, ktoré ešte neboli spracované.
Predĺžené kontroly
Tohtoročný počet vrátených migrantov je o viac ako sto percent vyšší než vlani, keď do Nemecka nevpustili 8913 migrantov.
V tohtoročnej bilancii neúspešných migrantov zastavených na nemeckých hraniciach dominujú Afganci (približne 3700), Sýrčania (2100), Iračania (1800) a Nigérijčania (1200).
Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere tento týždeň avizoval, že chce predĺžiť kontroly na hranici s Rakúskom, ktoré by aktuálne mali potrvať do februára 2017. Podľa ministra budú kontroly predĺžené "o mnoho mesiacov" a termín ich ukončenia je zatiaľ v nedohľadne.
Kontroly na hraniciach s Rakúskom zaviedlo Nemecko v reakcii na vlaňajší masívny prílev utečencov. V roku 2015 ich prišlo do Nemecka až takmer 900--tisíc. Tento rok by ich podľa predpovedí úradov malo byť menej než 300-tisíc.
Dobrovoľný odchod
Nemecko v roku 2016 dobrovoľne opustilo približne 55-tisíc migrantov, čo je najvyšší počet za posledných 16 rokov.
Veľkú časť z ľudí, ktorí sa dobrovoľne vrátili do svojich domovských krajín, tvorili občania krajín západného Balkánu. Tí majú len malú šancu na získanie azylu v Nemecku.
Pre návrat do vlasti sa migranti rozhodli preto, aby sa vyhli nútenej deportácii, s ktorou je spojený niekoľkoročný zákaz vstupu na územie Nemecka.
Najpočetnejšiu skupinu medzi dobrovoľnými navrátilcami tvoria Albánci (15-tisíc). Veľký podiel majú aj občania Srbska, Kosova a Iraku (každá z krajín po viac ako 5000).