
Washington 15. marca (TASR) - Rozsiahlou kritikou reagovali dnes medzinárodné organizácie a vlády na rozhodnutie prezidenta USA Georgea W. Busha, že Spojené štáty americké nemienia znížiť únik oxidu uhličitého, ktorý sa do ovzdušia dostáva z elektrární. Zatiaľ čo nemecké ministerstvo pre životné prostredie chce zaujať stanovisko až po priamom prerokovaní tohto vážneho problému s vládou USA, výkonný riaditeľ Programu OSN pre životné prostredie Klaus Töpfer vyhlásil, že táto informácia vyvoláva obavy z možného ústupu od celosvetovej ochrany zemskej klímy.
Francúzska vláda varovala amerického prezidenta, že jeho rozhodnutie môže ohroziť realizáciu dohody z Kjóta o celkovom znížení škodlivých splodín v atmosfére Zeme. Ekologická organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vidí v rozhodnutí amerického prezidenta "ohrozenie ľudstva a prírody".
V liste francúzskej ministerky pre životné prostredie Dominique Voynetovej, adresovanom z Paríža jej americkej kolegyni Christine Todd Whitmanovej, sa hovorí, že USA by ako najväčší producent plynových splodín vyvolávajúcich globálny skleníkový efekt zobrali na seba vážnu zodpovednosť, pokiaľ by chceli jednostranne spochybniť dohodu o ochrane ovzdušia prijatú medzinárodným spoločenstvom."
G. W. Bush obhajoval svoje rozhodnutie argumentom, že regulácia v tejto oblasti je nerealistická a on sám nemá kvôli hroziacej energetickej kríze inú možnosť. Ubezpečil, že jeho vláda bude dodržiavať predpisy na udržanie čistoty vzduchu.
Rozhodnutie amerického prezidenta je v rozpore s dohodami uzatvorenými na Konferencii OSN o globálnom otepľovaní atmosféry v japonskom Kjóte v roku 1997 o znížení výfukových plynov a oxidu uhličitého. Senát USA však tento ekologický balík neratifikoval a samotný Bush ho odmieta.
Celosvetový summit OSN o zemskej klíme, ktorý sa konal v novembri minulého roka v Haagu, stroskotal kvôli zásadným rozporom medzi Európskou úniou na jednej strane a USA, Kanadou, Japonskom a Austráliou na strane druhej.