WASHIGTON, BRATISLAVA. Pre Američanov to je dodnes niečo ako 11. september. Keď japonské letectvo takmer presne pred trištvrte storočím 7. decembra 1941 zaútočilo na ich havajský prístav v Pearl Harbor, podobný útok nielenže nečakali, ale už vôbec nepredpokladali, že bude taký bleskový, brutálny a smrtiaci.
Japonci v priebehu niekoľkých hodín zabili 2 403 Američanov na mieste, ktoré malo byť pre amerických vojakov jedným z najbezpečnejších útočísk. Na Pearl Harbor chodili vojaci v tom čase v podstate za odmenu.
Japonský premiér Šinzó Abe v utorok zavíta do Pearl Harbor vôbec ako prvý premiér v histórii krajiny vychádzajúceho slnka. A aj keď sa podobne ako jeho americkí partneri za útok neospravedlní, historici hovoria o míľniku.
A hoci väčšina z pozostalých po útoku už dnes nežije, Američania ho dodnes považujú za jeden z hlavných dôvodov, prečo sa nikdy formálne neospravedlnili za Hirošimu a Nagasaki. Japonci to vnímajú opačne – Pearl Harbor berú ako odvetu za zhodenie amerických atómových bômb, hoci časovo to nesedí, keďže ich útok na havajskú základňu sa odohral skôr.
Japonci napodobňujú Nemcov
„Je to dobrá správa,“ cituje Vox News historičku Jennifer Lindovú. Abeho gesto prirovnáva k tomu, keď si Francúzi, Američania a Nemci posledných dvanásť rokov pravidelne a spoločne pripomínajú vylodenie v Normandii aj napriek tomu, že pre každý z troch štátov kľúčová bitka druhej svetovej vojny znamenala niečo iné.