Praha 9. januára (TASR) - Česká vláda dnes zamietla poslanecký návrh na zavedenie školného na vysokých školách, ktoré je podľa kabinetu v rozpore s jeho programovým vyhlásením.
Podľa hovorcu vlády Libora Roučka ministri majú proti návrhu aj vecné výhrady. Vláda sa domnieva, že podľa poslaneckého návrhu predkladateľa Petra Matějů (US-DEU) by väčšina financií zo školného išla na správu celého systému. Zavedenie školného na verejných vysokých školách nie je podľa Roučka vhodným riešením.
Matějů sa domnieva, že študenti by si mali platiť školné zodpovedajúce asi štvrtine toho, čo na jedného dáva štát. Priemerné školné by sa podľa návrhu pohybovalo okolo 14.000 korún ročne a študenti by si mohli požičiavať od bánk alebo na tento účel založeného Fondu vysokoškolského vzdelávania. Podľa návrhu by sa školám skrátili dotácie a táto čiastka by bola určená do fondu.
S návrhom na zavedenie minulý rok napokon vyslovili súhlas aj rektori vysokých škôl, čo prekvapilo študentov i samotnú vládu. Rektori sú však za zjednodušenie a zmenu princípov systému pôžičiek, zjednodušenie stanovovania výšky školného a požadujú, aby bolo zaručené počiatočné naplnenie fondu. Štát však podľa rektorov musí zostať hlavným zdrojom vysokého školstva a školné nesmie byť tak vysoké, aby vytváralo sociálnu bariéru.
Podľa minuloročných prieskumov verejnej mienky so zavedením školného nesúhlasí 63 percent opýtaných a za je len 21 percent.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) ed