Ruskí záchranári v mori postupne nachádzajú telá aj úlomky lietadla a blížia sa tak k určeniu príčiny tragickej nehody armádneho lietadla Tu-154. O konkrétnych dôvodoch sa stále len špekuluje, no ruskí predstavitelia opakovane vyvracajú obavy, že by za smrťou 92 pasažierov bol teroristický útok ako odplata za ruské operácie v Sýrii.
V utorok popoludní objavili podľa ruského ministerstva obrany na dne Čierneho mora vo vzdialenosti 1,7 kilometra od brehu dve súčasti stroja, väčšiu časť trupu a okienko z pilotnej kabíny. Niektoré časti sa zaborili hlboko do dna.
Na operácii sa zúčastňuje 45 lodí, dvanásť lietadiel,desať vrtuľníkov a tri bezpilotné lietadlá. Okrem toho v utorok na miesto dopravili batyskafy, ponorky určené do veľkých hĺbok, ktoré armáde požičala Ruská geografická spoločnosť. Vďaka snímkam nasnímaným hodinu po havárii (lietadlo zmizlo z radarov o 5.27 moskovského času v nedeľu, snímka je zo 6.31) družicou Európskej vesmírnej agentúry Sentinel-1B určili podľa škvŕn z paliva a oleja miesto na hladine, kam lietadlo dopadlo. Agentúra "Fontánka" v pondelok večer uviedla, že našli aj telo kapitána, majora Romana Volkova.

Odplata za Aleppo?
Verzií toho, prečo sa tragédia stala, bolo ešte v pondelok popoludní niekoľko. Čoraz častejšie však z oficiálnych miest znelo uistenie, že nešlo o teroristický čin.
Ten by sa čisto z ideologického hľadiska doslova ponúkal - medzi obeťami je mnoho vojakov, pretože aj členovia armádneho umeleckého súboru Alexandrovovci sú formálne príslušníkmi ruskej armády a vystupujú v uniformách.
Navyše sa ukázalo, že leteli nielen spríjemniť ruským vojakom bojujúcim v Sýrii Silvestra, ale mali vystúpiť aj v nedávno dobytom Aleppe.
Po vražde ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova ruské médiá zverejnili množstvo informácií o vyhrážkach rôznych sýrskych radikálnych skupín, ktoré varovali pred útokmi na ruské ciele, čo má byť pomstou za civilné obete ruského bombardovania Aleppa. Aj motivácia diplomatovho vraha bola rovnaká - odplata za Aleppo.
Likvidácia vojenského lietadla, ktoré malo na palube najslávnejší symbol ruskej armády, svetovo preslávených Alexandrovcov, by bola pre ruských nepriateľov veľmi symbolickým činom. Podľa doterajšieho vyšetrovania a oficiálnych ruských zdrojov sa však zdá, že nešlo o terorizmus.
V utorok ruská FSB vyvrátila aj tvrdenie niekoľkých svedkov, ktorí údajne videli nad morom záblesk znamenajúci výbuch. Zistilo sa, že to bolo už po páde stroja.
Na sociálnych sieťach však aj od vyslúžených pilotov znela často domnienka, že okrem výbuchu nemohlo pád stroja spôsobiť nič iné - lebo v akomkoľvek inom prípade by posádka stačila aspoň nejako zareagovať.
Aj vojenský letecký expert major Sergej Krasnoperov usudzuje, že jediným vysvetlením nešťastia je výbuch. "Tu-154 má tri motory, je veľmi spoľahlivý... Podľa mňa sa stalo to, čo aj v Šarm aš-Šajchu, kde sa ruský airbus zrútil po výbuchu bomby v októbri minulého roka. Tam sa lietadlo rozpadlo, najprv letelo rýchlosťou 780 kilometrov za hodinu, potom prudko spomalilo na 170 kilometrov za hodinu a v okamihu stratilo kilometer výšky," vyhlásil pilot.
“Aspoň v mene ich pamiatky by sa konečne niekto mal spýtať nášho vodcu - prečo bojujeme v Sýrii?
„