MOSKVA. Do pátrania po ruskom vojenskom lietadle, ktoré sa v nedeľu zrútilo do vôd Čierneho mora, zapojili úrady už zhruba 3500 ľudí.
Ruská Federálna bezpečnostná služba v pondelok informovala, že hlavnými pracovnými verziami príčin pádu lietadla Tu-154 je "prítomnosť cudzích predmetov v motore, zlá kvalita paliva, ktorá mohla viesť k strate výkonu a zlyhaniu motorov, chyba pilota a technická porucha lietadla."
FSB súčasne oznámila, že nateraz neboli zistené žiadne príznaky či fakty o tom, že na palube lietadla sa odohral teroristický útok alebo diverzia.
Našli úlomky lietadla
Pátranie pokračovalo nepretržite celú noc. Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie informovalo, že časť úlomkov trupu lietadla už potápači vytiahli z mora.
Skupina potápačov ministerstva pre mimoriadne situácie objavila úlomky lietadla vo vzdialenosti asi 400 metrov od brehu v hĺbke 25 metrov.
Ministerstvo vo svojom vyhlásení spresnilo, že nájdený "nebol trup lietadla, ale jeho úlomky".
"Na dne je veľa malých úlomkov, veľké tam prakticky nie sú," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré spresňuje, že potápači sa opakovane ponorili k morskému dnu, aby pokračovali v pátraní.
Haváriu stroja Tu-154 s 92 ľuďmi na palube nikto neprežil. Doposiaľ sa podarilo nájsť 13 tiel obetí.
Telá prvých desiatich nájdených obetí bola už prepravená do Moskvy a jedno z nich už bolo identifikovaných.
Niektoré z nich už dopravili do Moskvy na genetickú expertízu, informoval námestník ruského ministra obrany Pavel Popov. Dodal, že sa našlo aj 154 fragmentov tiel.
Ruské pátracie tímy našli v mieste pádu lietadla Tu-154 ďalšie obete nešťastia.
Okrem tela kapitána osudného letu Romana Volkova vyzdvihli potápači tiež 70 častí pozostatkov ďalších ľudí na palube, oznámila v pondelok agentúra TASS. Predtým pátrači oznámili nález dvoch tiel. Potápači tiež vyzdvihli veľký kus strednej časti trupu lietadla.
"Pri zdvíhaní veľkej časti trupu sa našlo ďalšie telo. Zistilo sa, že ide o kapitána lietadla Romana Volkova," cituje TASS úradné zdroj.
Pátranie na hladine mora už skončilo a teraz sa hľadajú trosky lietadla na morskom dne v hĺbke desiatok metrov a v okruhu približne pol kilometra.
Rýchlosť bola v norme
Podľa Sokolova genetické testy tiel a fragmentov sa budú vykonávať v Moskve. Vládna vyšetrovacia komisia rozhodla, že telesné pozostatky sa do Moskvy budú prepravovať leteckým mostom lietadlami ministerstva obrany.
Podľa agentúry Interfax sa už začalo s odberom genetického materiálu u príbuzných obetí.
FSB potvrdila, že sa našli očití svedkovia pádu lietadla. Vyšetrovatelia majú podľa FSB k dispozícii aj videozáznam tragickej udalosti.
Vo vyhlásení FSB sa ďalej uvádza, že rýchlosť lietadla pri štarte bola v norme pre daný typ lietadla.
V čase, keď malo lietadlo medzipristátie na letisku v Soči, aby doplnilo palivo, na palubu vstúpil jeden príslušník Pohraničnej služby FSB Ruska a jeden zamestnanec colnice v Soči. Lietadlo - kvôli kontrole pri tankovaní - opustil veliteľ posádky a palubný inžinier.
Nemenovaný zdroj vo vyšetrovacej komisii pre agentúru Interfax uviedol, že posádka lietadla sa mohla pripravovať na núdzové pristátie na vode, ale nestihla tento manéver uskutočniť.
"Posádka zrejme nemala dostatok času na núdzové pristátie na vode. Zdá sa, že mimoriadna situácia mala rýchly vývoj. Podľa všetkého piloti stihli cestujúcich varovať pred možnou haváriou," dodal zdroj podľa agentúry Interfax.
Agentúra RIA Novosti napísala, že na niektorých už objavených telách obetí boli záchranné vesty. Ministerstvo obrany túto správu rozhodne poprelo.

Pátranie pokračuje
Na pátracej operácii sa zúčastňuje takmer 40 plavidiel, ako aj 135 špeciálne vycvičených potápačov a sedem ponoriek. Oblasť zo vzduchu monitorujú posádky piatich vrtuľníkov a niekoľko dronov Orlan-10.
Ministerstvo obrany spresnilo, že na pátraní sa zúčastňuje i sedem lodí Čiernomorskej flotily, vrátane lode Suvorovec vybavenej sonarom, či fregata Admiral Grigorovič s pátracím vrtuľníkom Ka-27.
Podľa údajov rezortu obrany lietadlá Il-76 v dohľadnom čase do oblasti dopravia aj dve ponorky ruskej geografickej spoločnosti.
Pátra sa aj na pobreží Čierneho mora, v oblasti mesta Soči, kde malo lietadlo medzipristátie na doplnenie paliva. Do pátrania po troskách či telách obetí bola nasadená polícia aj armáda, informovala radnica mesta Soči.
Sokolov uviedol, že časť trosiek lietadla sa môže nachádzať aj na území Abcházska. Poznamenal, že Abcházsko vyjadrilo ochotu pomáhať pri rozšírení zóny pátrania. Sokolov dodal, že teroristický útok nie je hlavnou verziou vyšetrovateľov.
Príbuzným vyplatia odškodné
Ministerstvo obrany medzičasom oznámilo, že príbuzným každého vojenského i civilného zamestnanca, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí, vyplatí odškodné vo výške 5,8 milióna rubľov.
Okrem toho im na letisku Adler v Soči i na letisku Čkalovskij, ako aj v operatívnom štáte poskytujú nevyhnutnú lekársku a psychologickú pomoc.
Lietadlo ruského ministerstva obrany typu Tu-154 smerovalo z prímorského mesta Soči na ruskú leteckú základňu Humajmím v sýrskej provincii Lázikíja.
Zrútilo sa do Čierneho mora iba niekoľko minút po štarte z letiska v Soči na juhozápade Ruska.
V lietadle sa nachádzalo 84 cestujúcich a osemčlenná posádka. Ministerstvo obrany zverejnilo zoznam pasažierov, medzi ktorými bolo 64 členov súboru Alexandrovovci vrátane vedúceho Valerija Chalilova, ale aj novinári a vojaci.