SME
Piatok, 19. apríl , 2019

Do Čierneho mora sa zrútilo lietadlo s Alexandrovcami na palube (minúta po minúte)

Stroj s 92 ľuďmi na palube vzlietol z prímorského mesta Soči. Terorizmus vylúčili.

Načítavám video...

MOSKVA. Pátracia operácia v Čiernom mori - v oblasti nedeľného pádu ruského vojenského lietadla s 92 ľuďmi na palube - pokračovala aj po zotmení a bude prebiehať v nepretržitom režime, oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Podľa rezortu bolo do operácie zapojených vyše 3000 záchranárov vrátane viac ako 100 potápačov. Okrem 32 plavidiel záchranári využívajú vrtuľníky, bezpilotné lietadlá a ponorky. K dispozícii majú počas noci aj silné svetlomety.

Lode prehľadali už zhruba 100 štvorcových kilometrov a lietadlá 240. Snažia sa zistiť presnú polohu pádu lietadla.

Dianie sme slovedali minútu po minúte

21:35 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

20:12 Záchranári našli podľa BBC 11 tiel a úlomky z lietadla. Žiadnych ľudí zatiaľ nezachránili. Na hľadaní sa podieľa viac než 100 potápačov.

18:36 Premiér Robert Fico zaslal v súvislosti s leteckým nešťastím sústrastný telegram Vladimirovi Putinovi. Vo svojom mene i celej vlády vyjadril hlbokú a úprimnú sústrasť pozostalým obetí i ruskému ľudu. "S hlbokým zármutkom som prijal správu o tragédii lietadla v ruskom Soči, na palube ktorého cestovala takmer stovka ľudí, medzi inými aj členovia legendárneho súboru Alexandrovovci. Vyjadrujem nesmiernu ľútosť nad každou ľudskou obeťou," uviedol premiér.

Fico poznal umeleckú činnosť Alexandrovovcov, ktorí pravidelne hosťovali aj na Slovensku, osobne. "Je veľkou stratou pre ruskú kultúru, že prichádza o mnohých členov tohto významného umeleckého súboru, ktorý je už dlhé roky veľvyslancom ruskej kultúry a jednou z jej vlajkových lodí. Je mi to veľmi ľúto," doplnil Fico.

17:49 Ruský minister dopravy Maxim Sokolov, ktorý na mieste riadi vyhľadávacie práce, novinárom povedal, že vyšetrovatelia berú do úvahy "všetky možné verzie katastrofy". Hovoriť o teroristickom útoku je ale podľa neho predčasné. Predmetom skúmania bude podľa Sokolova aj technická zdatnosť posádky.

Teraz nie je vhodný čas zaoberať sa koncertmi. Musí sa uskutočniť pohreb, nielen celé Rusko teraz prežíva veľký smútok.

Rudolf Héger, výhradný manažér súboru pre strednú Európu

Igor Obodkov z moskovského letiska Šeremeťjevo tvrdí, že výbuch na palube lietadla Tu-154 nemožno vylúčiť. Možná je aj chyba pilota, aj keď posádka vraj bola veľmi skúsená. Podľa bývalého leteckého dispečera Vitalija Andrejeva mohla pád lietadla vyvolať "mimoriadna situácia" na palube, ktorá pilotovi zabránila vyslať núdzový signál.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy si kladie otázku, prečo lietadlo vykonalo v Soči medzipristátie, keď lietadlá rovnakého typu zvyčajne z Moskvy do Sýrie lietajú priamo. Podľa oficiálnej správy mal stroj v Soči doplniť palivo. "Je ale možné, že Tu-154 tam pristál z iných príčin," uviedla stanica.

Podľa oficiálnych správ vyšetrovateľov možnosť teroristického útoku medzi vyšetrovacie verzie nebola zaradená. Podiel teroristov na skaze odmietajú aj politické zdroje v Kremli.

17:25 Záchranári stále nenašli žiadnych preživších, píše agentúra Reuters citujúc ruské ministerstvo obrany.

Načítavám video...

17:22 Výhradný manažér súboru Alexandrovovci pre strednú Európu Rudolf Héger po havárii lietadla povedal, že turné Alexandrovovcov European Tour 2017 sa pravdepodobne uskutoční tak, ako bolo naplánované. "V prvej polovici roka majú naplánovaných 75 koncertov. Turné sa nezruší, ale nie je vylúčené, že sa niektoré termíny posunú," citoval ho server Novinky.cz.

Na Slovensku má súbor naplánovaných koncom mája a začiatkom júna 10 koncertov. Zakúpené vstupenky na koncerty zostávajú v platnosti, upozornil.

Héger pripomenul, že súbor má 180 členov a dodal: "Teraz nie je vhodný čas zaoberať sa koncertmi. Musí sa uskutočniť pohreb, nielen celé Rusko teraz prežíva veľký smútok."

16:14 Členovia Alexandrovcov mali vystúpiť v Aleppe, ktoré nedávno dobyla sýrska armáda. Podľa ruských médií bola v meste na ochranu umelcov pripravená špeciálna jednotka čečenských bojovníkov. O Aleppe sa v sústrastnom telegrame zaslanom do Kremľa zmienil aj sýrsky prezident Bašár Asad. Alexandrovci sa podľa neho mali "s obyvateľmi Aleppa podeliť o radosť" z víťazného dobytia mesta.

Ruskí umelci občas zachádzajú do Sýrie, aby vystúpili pred obyvateľmi dobytých území. Tento rok v máji napríklad hral v zničenom historickom meste Palmýra ruský orchester pod vedením známeho ruského dirigenta Valerija Gergijeva.

15:33 BBC píše, že ruské médiá zverejnili podľa všetkého poslednú nahrávku komunikácie medzi vežou a lietadlom. Zvuková stopa nepreukázala žiadne náznaky problémov, posádka a cestujúci sú pokojní, až kým veža nestratí kontakt a operátori sa bez úspechu snažia obnoviť kontakt.

"Uskutoční sa dôkladné vyšetrovanie príčin katastrofy a urobíme všetko, aby sme poskytli podporu rodinám obetí.

Vladimir Putin

13:47 Ruský rezort obrany povedal, že posledná oprava lietadla, ktoré sa zrútilo nad Čiernym morom, bola vykonaná 29. decembra 2014.

Plánovanou údržbou prešlo naposledy v septembri 2016.

Pilot Roman Volkov bol podľa rezortu obrany zaradený do tzv. prvej triedy spôsobilosti a nalietaných mal vyše 3000 hodín.

13:30 Medzi obeťami nešťastia je aj lekárka Jelizaveta Glinková. Potvrdila to samotná nadácia, podľa ktorej mala Glinková dohliadať na zásielku pomoci pre univerzitnú nemocnicu v sýrskej Latakii.

Šéfka Spravodlivej pomoci, známa pod prezývkou Doktorka Liza, si získala široké uznanie svojou charitatívnou činnosťou vrátane misií vo vojnových zónach na východe Ukrajiny a v Sýrii. Za tieto aktivity dostala iba nedávno vyznamenanie od ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Nikdy nemáme istotu, že sa vrátime živí. Máme však istotu, že láskavosť, súcit a dobročinnosť sú silnejšie ako hocijaká zbraň," povedala Glinková začiatkom decembra pri preberaní vyznamenania v Kremli.

Prečítajte si tiež: Alexandrovci mali v novom roku veľké plány

13:26 Alexandrovci mali vystúpiť na budúci rok aj na Slovensku v deviatich mestách vrátane Žiliny, Popradu, či Košiciach. Okrem toho sa plánovali zúčastniť aj ďalšieho ročníka Eurovízie.

13:00 Poďľa ruskej tlačovej agentúry TASS už záchanárske tímy našli v mori desať tiel obetí. Oblasť v týchto chvíľach prehľadávali s pomocou štyroch lodí a piatich vrtuľníkov, ruské ministerstvo oblasti hliadky neskôr posilnilo o ďalších šesť plavidiel.

12:53 Lietadlo malo zo Soči namierené na vojenskú základňu Humajmím v Sýrii. Alexandrovci tam chceli s ruskými vojakmi osláviť Vianoce. Práve z Humajmímu Rusi uskutočňujú letecké nálety prevažne na protivládnych sýrskych povstalcov, ktorí bojujú proti režimu sýrskeho prezidenta Baššára Asada.

12:50 Alexandrovci boli populárni na celom svete. Často vystupovali aj na východnom Slovensku. Pozrite si fotogalériu z ich vystúpenia z roku 2013.

Prečítajte si tiež: Alexandrovci vystupovali často aj na východe. Ľudia ich milovali

12:45 Ruský prezident Vladimir Putin sa z Petrohradu prostredníctvom televízie prihovoril Rusom.

Rodinám obetí vyjadril sústrasť a na pondelok 26. decembra vyhlásil oficiálny štátny smútok.

12:25 Alexandrovci mali vystúpiť v máji aj v Českej republike. Koncerty Alexandrovcov mali v Česku odštartovať v máji, a to v juhomoravskom meste Zlín. Dovedna bolo nachystaných 14 koncertov v desiatich mestách.

Zlatým klincom jednotlivých koncertov mali byť vystúpenia dvojice sólistov Vadima Ananeva a Borisa Diakova, ktorá sa vrátila na pódiá po dvoch rokoch. Sám Ananev mal pritom takisto letieť s ostanými členmi súboru do Sýrie - narodil sa mu však syn, a tak nakoniec zostal doma, hovorí TV Nova.

12:17 Médiá sa pozastavujú nad tým, že lietadlo sa prvýkrát dostalo do vzduchu pred viac ako 33 rokmi. Ministerstvo obrany sa obhajuje, že rok výroby 1983 a 6689 nalietaných hodín ešte neznamenajú, že stroj nebol schopný prevádzky.

12:14 Na palube boli takmer všetci členovia speváckej časti Alexandrovcov s výnimkou troch sólistov. Povedal to jeden zo spevákov súboru Vadim Anaňjev. "Narodilo sa mi dieťa, teraz máme v rodine tri malé deti, a tak som išiel za vedúcim súboru a požiadal som, aby som smel zostať (doma). Okrem toho sa zajtra malo konať vystúpenie, a tak rozhodli, že doma zostanú ešte sólisti Valerij Gavva a Boris Đakovo. Všetci ostatní zo zboru leteli, "povedal Anaňjev agentúre TASS.

K sídlu Alexandrovcov ľudia prinášajú kvety. Ruské televízie vyradili zábavné programy zo svojho vysielania.

Na palube stroja bol aj riaditeľ a umelecký šéf Alexandrovcov, generál Valerij Chalilov, náčelník kultúrneho odboru ministerstva Anton Gubanov či šéfka dobročinnej nadácie Spravodlivá pomoc Jelizaveta Glinková, známa verejnosti pod prezývkou Doktorka Liza.

Prečítajte si tiež: Tu-154 sa zrútil už viackrát. Chronológia havárií ruských lietadiel
Načítavám video...

MOSKVA. Ruské ministerstvo obrany v nedeľu potvrdilo, že záchranári našli úlomky lietadla Tu-154, na ktorého palube bolo podľa BBC 92 ľudí smerujúcich na ruskú vojenskú základňu v Sýrii.

Informovala o tom agentúra TASS. Ministerstvo už predtým uviedlo, že stroj zmizol z obrazoviek radarov krátko po vzlete z čiernomorského letoviska Soči, kde podľa BBC pristál, aby doplnil palivo. Smeroval do sýrskej provincie Latakia.

Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť v hornej komore ruského parlamentu Viktor Ozerov povedal, že zrútenie lietadla mohlo byť zapríčinené zlyhaním techniky alebo posádky, súvislosť s terorizmom je však vylúčená.

Terorizmus vylúčili

Podľa vyjadrenia Ozerova, ktoré priniesla štátna tlačová agentúra RIA Novosti, je terorizmus ako príčina havárie "úplne vylúčený", keďže ide o lietadlo prevádzkované armádou.

Hovorkyňa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Svetlana Petrenková medzitým uviedla pre agentúru TASS, že vojenskí vyšetrovatelia v tomto prípade preverujú podozrenie zo spáchania trestného činu porušenia pravidiel letovej bezpečnosti. Výbor už zaistil príslušné dokumenty a vypočúva osoby, ktoré sa podieľali na príprave letu.

Lietadlo viezlo 92 ľudí vrátane 64 členov slávneho armádneho umeleckého speváckeho zboru Alexandrovovci vrátane vedúceho Valerija Chalilova. Na palube bolo osem členov posádky, deväť novinárov a vojaci. Ruské úrady už zverejnili kompletný zoznam cestujúcich.

Záchranný tím spresnil, že fragmenty lietadla našiel vo vzdialenosti približne 1,5 kilometra od pobrežia v hĺbke 50-70 metrov. BBC píše, že zatiaľ nenašli žiadnych preživších ani žiadne záchranné člny.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov medzitým informoval, že šesť kilometrov od pobrežia Soči našli "telo človeka, ktorý zomrel pri havárii".

Prečítajte si tiež: Alexandrovci: Rusi, ktorí rozplakali pápeža

Nepoznajú príčinu

Letové podmienky v oblasti boli podľa CNN priaznivé. Na miesto vyrazili vyšetrovatelia a záchranné tímy z okolia, aby sa pridali k pátraniu po lietadle. Podľa Konašenka sú pri pátracích a záchranných prácach využívané štyri lode, päť vrtuľníkov a bezposádkové lietadlá. Práce koordinuje osobne ruský minister obrany Sergej Šojgu a prezident Vladimir Putin je o udalosti priebežne informovaný.

Príčinu nehody zatiaľ nepoznajú. Experti sa podľa agentúry Interfax prikláňajú k verzii, že lietadlo havaroval v dôsledku technickej poruchy, ktorá sa prejavila v okamihu, keď sa lietadlo snažilo nabrať výšku.

Lietadlá typu Tu-154 havarovali v posledných rokoch už viackrát. Najpamätnejšia je nehoda z roku 2010 v Smolensku, ktorú spolu s 96 ľuďmi neprežil ani vtedajší poľský prezident Lech Kaczynski.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 3. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 4. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 5. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 8. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 10. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Bim Challenge 2019
 3. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 4. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 5. Grilovacia sezóna je zahájená!
 6. Moderné bývanie v Žiline v 30-tych rokoch 20. storočia
 7. Čerpačky OMV na Slovensku majú dvere otvorené aj počas sviatkov
 8. Funkce pro Slovensko: navigace na čísla popisná i bez ulic! Mio
 9. Projekt CEC spojil študentov ekonomických univerzít troch štátov
 10. Kúzlo pravidelného investovania
 1. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 24 451
 2. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 9 005
 3. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 7 584
 4. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 7 381
 5. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 739
 6. Idete stavať dom? Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť 6 028
 7. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 4 289
 8. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 4 054
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 3 701
 10. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 3 273

Téma: Lietadlá


Hlavné správy zo Sme.sk

Muellerova správa: Rusko sa pokúsilo ovplyvniť voľby, Trump pre vyšetrovanie panikáril

Ľudia okolo Trumpa čakali, že im informácie od Rusov pomôžu.

Donald Trump.
Momentka zo zápasu Rakúsko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2019.

Ukrajinský premiér: Rusko nenapadlo len Ukrajinu, napadlo nás všetkých

Proti sankciám podľa neho vystupuje slabý líder.

Volodymyr Hrojsman (41) je od apríla 2016 premiérom Ukrajiny. Predtým bol predsedom parlamentu, ministrom pre regionálny rozvoj aj starosta mesta Vinnycia.
Lekári musia výsledky krvného testu vnímať s ohľadom na anamnézu pacienta. Hodnoty ovplyvňujú viaceré faktory ako napríklad životospráva, hmotnosť či užívané lieky.

Neprehliadnite tiež

Piati Filipínčania sa nechali na Veľký piatok pribiť na kríže

Netradičné divadlo pritiahne každoročne tisíce turistov.

Štyroch mužov a jednu ženu pribili na kríže ľudia preoblečení za rímskych vojakov.

Londýnska polícia zatkla už viac ako 680 účastníkov klimatických protestov

Policajti zároveň zaistili ružový čln, ktorý sa stal symbolom pokračujúcich demonštrácií.

V kenskom múzeu sa našli kosti doteraz neznámeho "obrieho leva"

Nový objav by podľa BBC mohol pomôcť vysvetliť, čo sa s týmto rodom stalo.

Trump hovoril s líbyjským veliteľom Haftarom

Trump a Haftar sa telefonicky spojili ešte v pondelok, aby prediskutovali aktivity spojené s bojom proti terorizmu.

Khalifa Haftar

Trump hovoril s líbyjským veliteľom Haftarom

Trump a Haftar sa telefonicky spojili ešte v pondelok, aby prediskutovali aktivity spojené s bojom proti terorizmu.