BRATISLAVA. Niekedy im išlo len peniaze, občas bola ich jediným cieľom len obyčajná sloboda. Únosy lietadiel však väčšinou využívali a dodnes využívajú najmä teroristi. Buď na masové vraždenie nevinných pasažierov alebo presadenie svojich politických cieľov.
Podobne ako v prípade najtragickejšieho únosu lietadiel z 11. septembra, ktoré použili na útoky na newyorské dvojičky a ich výsledkom bolo takmer tritisíc mŕtvych.
K únosom lietadiel začalo prichádzať prakticky okamžite po tom, ako civilná letecká doprava začala v 50-tych rokoch minulého storočia zažívať prvý rozmach. Pozrite si najznámejšie prípady z histórie.
Čech, ktorý chcel len slobodu (1953)
Písal sa 23. marec 1953. V Česku narodený kapitán Mira Slovák so svojím komerčným lietadlom s 24 pasažiermi na palube mal pôvodne z Prahy doletieť len do Brna. Namiesto toho si to namieril do Frankfurtu, teda vtedajšieho západného Nemecka.
Slovák sa v kabíne zamkol, čo vtedy piloti bežne nerobili, a zmätení pasažieri dlho nevedeli, čo sa deje. Klopali mu na dvere, pilot ich však poslal, aby si opäť sadli. Aj tak však medzi nimi vypukla panika, pretože lietadlo stváralo kaskadérske kúsky.
Presmerovanie lietadla totiž nebolo jednoduché. Pilot musel so strojom DC-3 letieť hrozivo nízko nad zemou tak, aby ho nezachytili radary a Rusi na neho nemohli poslať stíhačky.
Neustále menil výšku aj smer letu, stúpal a opäť prudko klesal k zemi. Keď už bol Slovák so svojím strojom konečne vo vzdušnom priestore nad Nemeckom, na frankfurtskú základňu ho odprevadili americké bojové lietadlá.
Slovák mal vtedy len 23 rokov. Pre západný svet bol vtedy definitívnym dôkazom, že ľudia za železnou oponou žijú v strašnej diktatúre. Ak by mu pokus nevyšiel, doma by čelil trestu smrti.
Jeho pokus neskôr napodobnili aj ďalší piloti, ktorí sa podobným spôsobom najmä v 70. rokoch dostali na vytúžený Západ.
Slovák prežil väčšinu života v Spojených štátoch, zomrel až pred rokom a pol vo veku 84 rokov.
Najdlhší únos v histórii (1968)
Bol to jeden z najdramatickejších a vôbec najdlhších únosov v histórii. Takisto to bol prvý únos zorganizovaný palestínskymi militantmi, ktorí chceli pozornosť sveta upriamiť na politiku Izraela.