BERLÍN/TUNIS/RÍM. Nemecká polícia zatkla podľa serveru denníka Bild štyri osoby, ktoré boli v kontakte s Tunisanom Anisom Amrim, ktorý je podozrivý z útoku na berlínsky vianočný trh.
Razie nemecká polícia vykonala v Dortmunde a Emmerichu v Severnom Porýní-Vestfálsku, ale aj v Berlíne.
Informáciu o štyroch zatknutých zverejnil Bild s odvolaním sa na najvyššie štátne zastupiteľstvo. Noviny však neuviedli, kde k zatknutiam došlo, predchádzajúce správy ale hovorili o štyroch zatknutých v Dortmunde.
Okrem Dortmundu zasahovala polícia tiež v ubytovni v Emmerichu v Severnom Porýní-Vestfálsku, kde predtým býval Amri, ktorého jeden z bratov vyzval, aby sa vzdal. Na zhruba hodinovej akcii sa podľa nemeckých médií podieľalo asi 100 policajtov.
Ďalšie razie sa podľa Bildu skoro ráno uskutočnili v berlínskych štvrtiach Kreuzberg, Moabit a Prenzlauer Berg. Dvadsaťštyriročného Tunisana pri nich ale nechytili.

Sledovanie ukončili
Amri mal podľa denníka The New York Times na internete zisťovať, ako vyrobiť výbušniny, nemecké médiá zase napísali, že v Berlíne skôr predával drogy.
Útok v Berlíne
- útok si vyžiadal 12 obetí
- v stredu večer ešte v nemocniciach zostávalo 12 zranených
- medzi obeťami je aj žena z Izraela
- od útoku je nezvestná aj mladá Talianka
New York Times informáciu priniesol s odvolaním sa na nemenovaného amerického činiteľa. Napísal tiež, že dvadsaťštyriročný Tunisan najmenej raz priamo komunikoval s Islamským štátom. Denník nespresnil, k akej dobe sa tieto informácie viažu.
Amriho tento rok niekoľko mesiacov sledovali nemecké úrady, pretože sa domnievali, že si chce zaobstarať automatické zbrane, s ktorými by časom mohol spáchať útok.
Pri sledovaní ale podľa médií žiadne konkrétne dôkazy nenašli, zistili len, že predáva drogy v berlínskom parku Görlitzer Park, a tak sledovanie ukončili.
Médiá tiež informovali o tom, že rodina Pakistanca, ktorého pôvodne polícia podozrievala, ale nakoniec prepustila, s mužom nemôže nadviazať kontakt. Zatiaľ sa nevrátil ani na utečeneckú ubytovňu, kde býval.
Loading
...

Príbuzní žiadajú, aby sa vzdal
Amriho príbuzní žijúci v Tunisku ho vyzvali, aby sa vzdal nemeckým orgánom.
"Ak môj syn stál za týmto útokom, zrieknem sa ho," vyhlásila Amriho matka Núr al-Huda v rozhovore pre tuniské noviny aš-Šuruk.
"Hovorila som s ním pred niekoľkými dňami. Poslal mi darčeky a peniaze," dodala s tým, že jej 24-ročný syn sa chcel vrátiť do Tuniska. Vo vlasti si chcel vyriešiť svoje problémy so zákonom po tom, ako ho tam pred rokmi obvinili z krádeže auta.
Členovia Amriho rodiny v mestečku Waslatíja boli podľa vlastných vyjadrení otrasení, keď sa dozvedeli, že je hlavným podozrivým z pondelkového útoku.
Amri odišiel z Tuniska do Európy pred niekoľkými rokmi po vypuknutí tzv. arabskej jari; prostredníctvom internetu a telefónu však bol v pravidelnom kontakte s bratmi.
"Prosím ho, aby sa vydal polícii. Ak sa dokáže, že do toho bol zapletený, tak sa od toho dištancujeme," povedal jeho brat Abdulkadír Amri pre agentúra AP. Podľa jeho slov sa Anis mohol zradikalizovať vo väzbe v Taliansku.
Talianske médiá vo štvrtok priniesli správy o tom, že Anis Amri sa prejavoval násilne už na talianskych školách. V roku 2011 strávil krátky čas na škole v sicílskej Catanii, kde sa mal dopustiť majetkových deliktov, vyhrážok a ublížení na zdraví.
"Jeho príbeh dobrého migranta sa skončil pokusom podpáliť školu," napísali noviny La Stampa s odvolaním sa na úradné záznamy.
Podľa správy Amriho po príchode do krajiny vo februári 2011 evidovala talianska polícia. Hoci bol plnoletý, vydával sa za mladistvého, pretože si od toho zrejme sľuboval výhody.
Po incidentoch na škole ho polícia zadržala v októbri 2011. Talianske ministerstvo vnútra sa k záležitosti zatiaľ nevyjadrilo.
V Dánsku prehľadali prístav
Dánski policajti prehľadali prístav a trajekt v meste Grenaa na severe krajiny po správe, že tam videli Amriho. Pri prehliadke však nenašli nič, čo by naznačovalo jeho prítomnosť, oznámila vo štvrtok miestna polícia.
"Nič nenasvedčuje tomu, že sa nachádza alebo že bol v Grenaa," povedal novinárom policajný hovorca Klaus Arboe Rasmussen. Polícia podľa neho konala na základe informácií, ktoré dostala v stredu neskoro večer.
Pri zásahu polícia nasadila aj vrtuľník a hliadky so psami. Trajekt spoločnosti Stena Line mohol do švédskeho Varbergu vyplávať až s niekoľkohodinovým meškaním, keďže v ňom preverovali všetkých cestujúcich a vozidlá.
Rasmussen uviedol, že policajné hliadky zatiaľ - v čase, keď v celej Európe pokračuje pátranie po Tunisanovi - v oblasti zostanú.