MOSKVA. Ako prejav podpory Rusko daruje Srbsku šesť stíhačiek typu MiG-29.
Oznámil to v stredu srbský premiér Aleksandar Vučič po rokovaniach s ruským ministrom obrany Sergejom Šojgu v Moskve.
Vučič poznamenal, že tri etapy modernizácie týchto strojov vyjdú Srbsko na 180 až 230 miliónov eur. Okrem toho Rusko daruje Srbsku tridsať tankov T72S a tridsať prieskumných obrnených vozidiel BRDM-2.
Témou diskusie bolo aj poskytnutie protilietadlových systémov BUK M2 a Tunguska v roku 2018, konštatoval Vučič.
Šesť migov podľa neho dorazí do Srbska v priebehu troch mesiacov.
"Okrem iného to znamená, že máme výhodu nad tými, ktorí by v budúcnosti premýšľali o ohrozovaní Srbska. Nikomu sa nevyhrážame, chceme len chrániť svoje hranice, svoj vzdušný priestor a svoju krajinu," zdôraznil srbský premiér, ktorého citovala agentúra Tanjug.
Podľa denníka Kommersant Moskva dúfa, že za výhodné poskytnutie migov Belehrad udelí diplomatický status ruskému personálu v humanitárnom centre v juhosrbskom meste Niš.
Vučič ale avizoval, že sa nechystá oznámiť toto rozhodnutie v Moskve.