BRUSEL. Európska komisia (EK) v stredu prijala dlhodobý plán na oživenie colnej únie, základného piliera EÚ, ktorý podporuje a chráni jednotný trh.
Komisia stanovuje strategickú víziu pre colnú úniu, ktorá nabáda na zvýšenú spoluprácu medzi vnútroštátnymi orgánmi s cieľom čeliť výzvam 21. storočia.
Ochrana záujmov
Podľa exekutívy EÚ silný a dobre riadený systém colnej únie chráni verejnosť pred teroristickými, zdravotnými a environmentálnymi hrozbami a súčasne rozvíja konkurencieschopné podniky.
Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v tejto súvislosti uviedol, že vnútroštátne colné orgány zohrávajú významnú rolu pri ochrane našich záujmov - od uľahčovania obchodu cez bezpečnosť hraníc až po civilnú ochranu a boj proti pašovaniu nelegálnych zbraní a falšovaniu tovaru.
"Komisia chce vybaviť vnútroštátne colné orgány a ich 120-tisíc pracovníkov správnymi nástrojmi na riešenie tejto kľúčovej úlohy. V roku 2018 oslávime 50. výročie vzniku colnej únie. Zlepšujme tento výdobytok aj v budúcnosti," vyzval komisár.
Colná únia, ktorá je jedinečným projektom na celom svete, funguje podľa zásad a právneho rámca známeho ako Colný kódex Únie (CKÚ), ktorý je v platnosti od 1. mája.
Jednotné konanie
Hoci sú tieto pravidlá v celej EÚ rovnaké, colné orgány ich neuplatňujú jednotným spôsobom. EK v oznámení zdôrazňuje, že nezávislé colné správy členských štátov by mali konať ako jeden subjekt.
Zároveň sa musí posilňovať spolupráca s ostatnými orgánmi riadenia a bezpečnosti hraníc, ako sú vnútroštátne pohraničné a pobrežné stráže, európska pohraničná a pobrežná stráž a policajná agentúra Europol.
Komisia chce, aby colné operácie v celej EÚ mali prístup k informačným systémom potrebným na spracovanie až deviatich colných vyhlásení za sekundu.
Komisia v stredu takisto navrhla aktualizáciu pravidiel týkajúcich sa kontroly peňažných prostriedkov v hotovosti na colniciach s cieľom potláčať nelegálnu finančnú činnosť kriminálnych a teroristických skupín.
Pokračuje aj analýza možností, ako by colné orgány mohli bojovať proti nezákonnému obchodovaniu s tovarom kultúrneho charakteru a kultúrneho dedičstva zo strany teroristických skupín.
Odstránia informačné medzery
Európska komisia tiež navrhla posilnenie operačnej účinnosti a efektívnosti Schengenského informačného systému (SIS).
Navrhované úpravy podľa exekutívy EÚ zlepšia schopnosť tohto systému napomáhať v boji proti terorizmu a cezhraničnej trestnej činnosti. Mali by tiež zefektívniť spravovanie hraníc a ich schopnosť regulovať nelegálnu migráciu.
Podľa eurokomisára pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa ide o také rozšírenie pôsobnosti SIS, ktoré má odstrániť informačné medzery a zlepšiť výmenu údajov.
V budúcnosti by už napríklad nemalo dochádzať k tomu, že sa stratia dôležité informácie o osobách podozrivých z terorizmu či o nelegálnych migrantoch prekračujúcich vonkajšie hranice EÚ.
"Dnešné opatrenia prinesú technické a operačné zlepšenia existujúceho systému, ktoré uľahčia odhalenie a identifikáciu tých, ktorí nám chcú ublížiť," skonštatoval eurokomisár pre bezpečnostnú úniu Julian King. Zlepší sa aj spolupráca a výmena informácií medzi členskými štátmi a príslušnými agentúrami EÚ.
SIS je centralizovaný informačný systém, ktorý sa používa pri kontrolách na vonkajších schengenských hraniciach a zlepšuje presadzovanie práva a justičnú spoluprácu v 29 krajinách po celej Európe.
Uchováva okolo 70 miliónov záznamov; v roku 2015 v ňom bolo uskutočnených 2,9 miliardy vyhľadávaní - o jednu miliardu viac než v roku 2014.
Bezpečnostná únia
Európska komisia prijala balík opatrení na boj proti financovaniu terorizmu a organizovanému zločinu. Opatrenia by mali doplniť stratégiu EÚ v tejto oblasti a predstavujú ďalší krok v budovaní takzvanej "Bezpečnostnej únie".
"Dnešnými návrhmi posilňujeme právne nástroje, ktoré umožňujú odrezať kriminálnikov a teroristov od finančných zdrojov. Musíme zlepšiť spoluprácu jednotlivých úradov, aby sme zastavili podozrivé finančné toky a udržali Európanov v bezpečí," uviedol Frans Timmermans.
Ďalší podpredseda EK Valdis Dombrovskis, zodpovedný za finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov, vysvetlil, že balík opatrení obsahuje aj návrh na sankcie proti zločincom a zmrazenie i konfiškáciu účtov napojených na trestnú činnosť.
Súčasťou balíka je smernica o kriminalizácii prania špinavých peňazí, ktorá poskytuje zodpovedným úradom nové právne nástroje.
Definuje jednotné pravidlá pre určovanie a trestanie finančnej kriminality. Odstraňuje prekážky medzi justíciou a políciou členských štátov, čo by malo pomôcť pri vyšetrovaní a harmonizuje legislatívu Únie v tejto oblasti s medzinárodnou.
Preveria finančné toky
Ďalšie nariadenie sa týka kontroly veľkých finančných tokov. EK sprísňuje kontroly ľudí, ktorí vstupujú alebo opúšťajú EÚ s hotovosťou prevyšujúcou 10-tisíc eur.
Aj pri menších sumách povoľuje úradom preverovať finančné prevody, ak panuje podozrenie, že súvisia s trestnou činnosťou a zlepšuje výmenu informácií medzi jednotlivými inštitúciami a členskými štátmi.
Zároveň prehlbuje colné kontroly zásielok obsahujúcich zlato a predplatených platobných karát.
V súvislosti s financovaním terorizmu EK predstavila nariadenie, ktoré ponúka jednotný právny nástroj umožňujúci zmraziť alebo konfiškovať finančné zdroje teroristov. Nariadenie zrýchľuje celý proces a rozširuje ho aj na komplicov teroristov.
Opatrenia sú súčasťou Akčného plánu EÚ na boj proti financovaniu terorizmu, ktorý EK predstavila vo februári. Komisia v roku 2017 plánuje v rámci plánu predložiť návrh na posilnenie právomocí colných úradov.