VARŠAVA. Poľský minister vnútra Mariusz Blaszczak v stredu uviedol, že policajné jednotky a zátarasy budú pred poľským parlamentom dovtedy, kým bude pretrvávať hrozba vypuknutia násilností.
Minister súčasne pripomenul udalosti z minulého piatka, keď sa proopoziční demonštranti snažili obmedzovať pohyb poslancov a blokovať vjazd ich áut do areálu parlamentu.

Vycvičení barbari
Týchto ľudí v stredu Blaszczak označil za "dobre vycvičených" a hovoril o nich ako o "barbaroch".
Denník Gazeta Wyborcza na svojej webovej stránke informoval, že do Varšavy boli stiahnuté posily polície i vojenskej polície.
Tento stav minister Blaszczak oficiálne zdôvodňuje obavami v súvislosti s pondelkovým útokom v Berlíne, napísal denník.
Najväčšia koncentrácia bezpečnostných zložiek je pritom práve v okolí budovy poľského parlamentu, Sejmu.
Minister vnútra v stredu podľa agentúry PAP upozornil, že od minulého piatka sa v poľskej vnútornej politike toho "veľa zmenilo".
Protest opozície podľa neho utícha a stráca podporu verejnosti, o čom svedčí aj nízka účasť na utorkovej demonštrácii.

Kaczyňski ponúka dialóg
Vodca poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyňski v stredu povedal, že ponúka opozícii dialóg, aby sa vyriešila parlamentná kríza v krajine.
Pokus opozície blokovať prácu parlamentu označil za prechodnú komplikáciu na "ceste k lepšiemu Poľsku"
"Chceme oznámiť verejnosti, ale tiež opozícii, niečo, čo je možné označiť za pozitívny signál - ponúkanú ruku na dialóg," citovala slová Kaczyňského na tlačovej konferencii poľská tlačová agentúra PAP.
Kaczyňski vyjadril nádej, že "táto ruka ponúknutá vo sviatočnom čase nebude odmietnutá a že sa Poľsko rýchlo vráti k normálu", normálnej politickej polemike, "čo je niečo, čomu sa nemožno vyhnúť".
"Zmeny v Poľsku sú naozaj ďalekosiahle. Veríme, že sú nevyhnutné. Naši oponenti majú rozdielny názor," povedal Kaczyňski.
"Ale aj keby tieto nezhody boli veľmi ďalekosiahle, malo by to byť všetko urobené v rámci princípu rešpektovania zákona, v oboch prípadoch: to sa týka parlamentných obmedzení a pravidiel regulujúcich všetok sociálny život a potom tohto procesu, ktorý aj keď zložitý, bude mať pozitívny vplyv na Poľsko."

Protest cez sviatky
Kaczyňski vyhlásil, že "keď sa situácia upokojí a parlament sa vráti do normálu, sme pripravení podniknúť kroky (...), ktoré by mohli viesť k vytvoreniu systému podobnému tým, aké sú v niektorých európskych krajinách". Spresnil, že líder poľskej opozície by mal dostať viac právomocí, ako aj privilégií.
PiS navrhuje nové usporiadanie, na základe ktorého by rokovania parlamentu určitý počet dní riadila opozícia.
Predstavitelia opozície vyhlásili, že budú pokračovať v blokovaní rokovania Sejmu cez nadchádzajúce vianočné a novoročné sviatky.
Vodca opozičnej strany Občianska platforma (PO) Grzegorz Schetyna v stredu podľa agentúry AP povedal, že protestujúci poslanci zostanú vnútri hlavnej rokovacej sály parlamentu až do 11. januára, keď by sa parlament mal vrátiť po sviatkovej prestávke.
Kaczyňski povedal, že správanie sa rebelujúcich poslancov je "trestného rázu", a vyzval ich na rešpektovanie zákona.

Duda chce vyriešiť krízu
Poľský prezident Andrzej Duda v pondelok po schôdzkach s vedením PiS oznámil, že tento politický subjekt sa zriekol návrhov na obmedzenie práce novinárov v parlamente.
Agentúra PAP v stredu tiež oznámila, že prezident Duda vymenoval Juliu Przylebskú za novú predsedníčku ústavného súdu.
Sudcovia Przylebská a Marius Muszyňski boli nedávno nominovaní na uvoľnenú funkciu valným zhromaždením súdu.
Deväťročný mandát sudcu Andrzeja Rzepliňského, ktorý bol od roku 2010 predsedom súdu, sa skončil v pondelok.
Prezident následne vymenoval sudkyňu Przylebskú za úradujúcu predsedníčku súdu. Za sudkyňu ústavného súdu ju Sejm zvolil v decembri 2015, keď súčasne zložila do rúk prezidenta sľub, píše PAP.
Poľsko zažíva od začiatku decembra politickú krízu, ktorá sa odohráva na pozadí hlasovania o návrhu nového rozpočtu na rok 2017, ktorý predložila vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), ako aj kvôli novým pravidlám, ktoré podľa opozície ohrozujú slobodu slova v krajine.
Kríza a napätie
Predseda parlamentu Marek Kuchciňski na tlačovej konferencii vo Varšave vyhlásil, že hlasovanie bolo v súlade s rokovacím poriadkom. D
odal, že boli podniknuté "všetky opatrenia", aby "všetci poslanci boli informovaní o tom, že hlasovanie sa koná v inej miestnosti". Spresnil, že vstup do nej mali povolené aj novinári, ktoré priebeh hlasovania mohli nakrúcať.
Líder strany Nowoczesna Ryszard Petru pred novinármi vyhlásil, že ak rozpočet nebude parlamentom schválený v súlade so zákonom, bude to mať v budúcnosti vážne dôsledky.
Poslanec PO Michal Szczerba, ktorého vystúpenie proti potlačovaniu slobody slova minulý piatok spustilo súčasné udalosti na pôde poľského parlamentu, v stredu prostredníctvom siete Twitter odmietol Kaczyňského návrh týkajúci sa ďalších privilégií pre lídra opozície. "Ďakujeme, ale do politickej korupcie sa nepustíme," napísal.
Bývalá premiérka a súčasná poslankyňa za PO Ewa Kopaczová dnes uviedla, že "Kaczyňski si pletie dve slová začínajúce sa na d: demokraciu a diktatúru".
Podľa nej líder PiS dnes na tlačovej konferencii síce "hovoril tichým hlasom, ale arogantný zostal".
Podľa poľského politológa Cezaryho Kalitu zavládlo na poľskej politickej scéne značné napätie.
"Je spojené s nekompetentnosťou vlády, ktorá verí tomu, že vládne všetkému, pričom si neuvedomuje, že demokracia, to je ochrana menšín, a nie moc väčšiny," konštatoval politológ, podľa ktorého je situácia v Poľsku čoraz nebezpečnejšia.