BERLÍN. Nemecká polícia pátra v súvislosti s útokom kamiónom na berlínskych vianočných trhoch po hlavnom podozrivom 24-ročnom Tunisanovi Anisovi Amrim, ktorého doklady našla vnútri vozidla.
Komando podniklo v stredu večer razie v dvoch berlínskych bytoch, Amriho tam však nenašli. Pri zásahu policajti premohli jedného muža, nebol to však podozrivý Tunisan. Policajti tiež prehľadali všetky nemocnice v Berlíne a Brandenbursku, keďže predpokladali, že bol zranený.

Stotisícová odmena
Anis Amri je vysoký 178 centimetrov, váži približne 75 kilogramov, má čierne vlasy a hnedé oči. Spolkový kriminálny úrad tiež varoval, že podozrivý môže byť "ozbrojený a nebezpečný".
Zranení:
- 12 zranených sa nachádza v nemocnici s veľmi vážnymi zraneniami. Nikto už ale nie je v ohrození života.
- Úrady zatiaľ nezistili totožnosť dvoch obetí atentátu.
Podľa európskeho zatykača, ktorý má k dispozícii agentúra AP, sa Amri narodil v meste Ghaza. Používa aj viacero prezývok, z ktorých mnohé sú iba obmenou tohto mena. Podozrivý má okrem tuniského aj egyptské a libanonské občianstvo.
Nemecké úrady požiadali verejnosť o poskytnutie akýchkoľvek informácií o tejto osobe. Za informácie vedúce k jeho zadržaniu vypísali odmenu 100-tisíc eur.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na justičné zdroje uviedla, že Amriho tento rok nemecké úrady sledovali, lebo ho podozrievali z prípravy lúpeže, pri ktorej chcel získať peniaze na nákup automatickej zbrane k možnému útoku.
Spomínaný zdroj, ktorý potvrdil podobné informácie denníka Bild, dodal, že sledovanie bolo pre nedostatok dôkazov zastavené.
Amri požiadal v Nemecku o azyl, úrady ju však odmietli ešte v júli. Snahy o jeho vyhostenie neboli úspešné, pretože Nemecko nemalo k dispozícii jeho platné doklady a Tunisko spochybňovalo, že ide o jeho občana.
Hľadaný Amri podľa tuniského rádia opustil vlasť pred siedmimi rokmi a v Taliansku bol štyri roky zavretý kvôli podpáleniu školy. Amriho otec rozhlasu povedal, že syn prišiel do Nemecka pred rokom.

Vypočuli príbuzných
Tuniská polícia medzitým podľa miestneho denníka vypočula Amriho rodinu. Tá vypovedala, že s ním nebola v pravidelnom kontakte odvtedy, čo vlasť počas protivládnych nepokojov opustil.
Denník Aš-Šurúk uviedol, že Amriho príbuzní žijú v chudobných pomeroch v severnej provincii Kajruván, ktorá je považovaná za salafistickú baštu.
Jeho súrodenci neveria v jeho vinu. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá hovorila s Amriho bratom a sestrou. Obaja sa vyslovili proti terorizmu.
"Keď som fotografiu svojho brata uvidel v médiách, nemohol som uveriť vlastným očiam," povedal Amriho brat Abdal Kádir. "Nemôžem uveriť, že ten čin spáchal on," dodal s tým, že pokiaľ by sa predsalen v rozpore s jeho očakávaním preukázalo, že za masaker na trhu je zodpovedný jeho brat, potom si zaslúži akýkoľvek trest.
"Nikdy sme nemali pocit, že je niečo zle," povedala Amriho sestra Nadžúa. "Boli sme v kontakte cez facebook, vždy sa usmieval a bol šťastný," uviedla.
Väzby na islamistov
Minister vnútra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Ralf Jäger na tlačovej konferencii vyhlásil, že Amri žil od februára v nemeckej metropole, nedávno ale krátko navštívil Severné Porýnie-Vestfálsko. O Tunisanovi tiež povedal, že bol vysoko mobilný, pretože sa často pohyboval po celom Nemecku.
Do Nemecka pricestoval cez Freiburg v júli 2015. "Potom pobýval v Bádensku-Württembersku, Berlíne a Severnom Porýní-Vestfálsku," povedal Jäger.
"Od februára 2016 bol prevažne v Berlíne, ale nedávno krátko navštívil Severné Porýnie-Vestfálsko," dodal.
Ukazuje sa, že nemecké úrady o Tunisanovi už nejaký čas vedeli. Médiá informovali o tom, že Tunisan mal väzby na islamistov.
Jäger potvrdil, že sa úrady tomuto podozreniu venovali a že v novembri sa o neho zaujímalo aj protiteroristické stredisko GTAZ, ktoré slúži ako koordinačný orgán medzi spolkovými krajinami a spolkovou vládou.
Jäger spresnil, že muža bezpečnostné zložky podozrievali z prípravy závažného činu, ktorý by ohrozil bezpečnosť krajiny.
Tunisana nemecké tajné služby označili pojmom "Gefährder" (nebezpečný pre ostatných), pod ktorým sa chápe osoba schopná kedykoľvek spáchať teroristický čin.
Minister vnútra de Maizière v stredu osobne informoval členov parlamentného výboru o prebiehajúcom vyšetrovaní.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v stredu stretla s bezpečnostným kabinetom, aby s jeho členmi prebrala pokračovanie vyšetrovania berlínskeho útoku.
Berlínska polícia v súvislosti s pondelňajším útokom vyhodnocuje viac ako päťsto stôp. Vyšetrovatelia pracujú s výpoveďami svedkov, stopami DNA či odtlačkami prstov, ale aj s údajmi o polohe, ktoré umožňujú identifikovať mobilný telefón páchateľa.

Zadržali dvoch podozrivých
Po tom, ako polícia pre nedostatok dôkazov prepustila prvého podozrivého, ktorým bol 23-ročný Pakistanec zadržaný blízko miesta útoku, zadržala v noci druhého podozrivého. Neskôr ho však pre nedostatok dôkazov prepustila, oznámila multimediálna spoločnosť RBB.
Páchateľ je teda stále na úteku a možné je aj to, že bolo útočníkov viac. Bezpečnostné opatrenia už zvýšili aj v iných európskych metropolách či na Slovensku.
K útoku pomocou kamióna v berlínskej štvrti Charlottenburg, ktorý si vyžiadal 12 mŕtvych a 48 zranených, sa v utorok prihlásila teroristická organizácia Islamský štát, aj keď žiadne dôkazy o prepojení na útočníka nie sú, vo vyhlásení neposkytli o ňom ani žiadne informácie, aby svoje tvrdenie dokázali.
Podľa prokurátora Petra Franka však štýl útoku naznačuje, že ide o islamský extrémizmus. Islamský štát aj al-Káida v minulosti vyzývali svojich prívržencov, aby používali vozidlá ako zbrane.
Môže však ísť o takzvaného osamelého vlka, teda útočníka, ktorý nemal priame napojenie na teroristickú sieť, nedostal od nej príkazy ani financie, no inšpiroval sa jej myšlienkami na internete.

Vodič s útočníkom bojoval
Ukázalo sa, že poľský šofér kamióna Lukasz Urban s útočníkom bojoval o kontrolu nad volantom, no ten ho potom zabil.
Našli ho na sedadle spolujazdca so strelnými a bodnými ranami. Poľský vodič podľa všetkého zabránil ešte väčšej katastrofe, pretože atentátnik nemohol prejsť celým vianočným trhom.
Bulvárny denník Bild cituje výsledky pitvy, podľa ktorej bol Urban ešte nažive, keď kamión zabíjal, útočník ho zastrelil až po tom, ako sa vozidlo zastavilo.
"Jeho tvár bola napuchnutá a skrvavená. Bolo jasné, že bojoval o život," povedal poľskej televízie TVN majiteľ prepravnej spoločnosti, pre ktorú Urban pracoval, Ariel Zurawski. Do Berlína prišiel identifikovať telo svojho 37-ročného bratranca.
Berlín sa medzitým vracia do normálnu. Ešte v utorok zavreli všetky vianočné trhy v metropole, no postupne ich otvárajú. Vo štvrtok by mal znovu fungovať aj trh, kde sa tragédia odohrala.
"Musíme v tom pokračovať, nemôžeme dovoliť, aby nám zobrali náš slobodný život," cituje portál TheLocal.de oficiálne vyjadrenie vlády.