MOSKVA, PRAHA. Diváci niekoľkých ruských televízií mohli v utorok v priamom prenose sledovať, ako sa Turecko lúči s veľvyslancom Andrejom Karlovom, ktorého v pondelok v Ankare zastrelil turecký policajt v civile, dvadsaťdvaročný Mevlut Mert Altintas.
Na prvý pohľad bolo zrejmé, že Turecko robí všetko pre to, aby smrť diplomata neovplyvnila krehké spojenectvo medzi Moskvou a Ankarou.
Okrem Karlovovej manželky a syna sa s veľvyslancom lúčili vysokí predstavitelia Turecka, hold mu vzdala aj turecká čestná stráž, smútočné príhovory prednieslo niekoľko členov tureckej vlády.
Už pred tým obaja prezidenti - turecký Recep Erdogan a ruský Vladimir Putin - dali najavo, že sa nebude opakovať situácia z jesene 2015, keď turecká stíhačka zostrelila ruský bombardér.
Kremeľ razom zaradil Turecko medzi svojich úhlavných nepriateľov. Tento rok sa podarilo incident urovnať a Turecko sa stalo naopak najbližším spojencom Ruska zo všetkých členských krajín NATO.
Dá sa teda teraz očakávať, že ruskí vyšetrovatelia môžu v Turecku počítať s bezprecedentnou pomocou a podporou a že turecká strana podporí verziu, že išlo o „akt medzinárodného terorizmu“, čo je posledná kvalifikácia činu z pera ruského vyšetrovacieho výboru.

Stopy vedú do Ameriky
Po vražde veľvyslanca je situácia úplne odlišná než po zostrelení ruského lietadla. Putin s Erdoganom demonštrujú jednotu. Telefonujú si. Spoločne vyhlásili, že išlo o zjavnú provokáciu a že „žiadne kompromisy s terorizmom neprichádzajú do úvahy“.
Putin rovnako ako Erdogan sa v prvom rade bude usilovať o potrestanie organizátorov, páchateľa na mieste zneškodnili. Spojenectvo oboch krajín dokazujú aj odhodlaním naďalej spolupracovať pri riešení konfliktu v Sýrii.
Turci sa poponáhľali s odhalením organizátora vraždy, čo má Rusom dokázať, že Ankara naozaj za nič nemôže, pretože stopy vedú na Západ. Konkrétne do Spojených štátov.
